Nakon probnog izdanja – Zimskog kupa koji se igrao u Mariboru, a gdje je slavila hrvatska ekipa KAŽL (Košarkaška akademija Žana Lelas) iz Splita, konačno je vrijeme za prvu pravu žensku sezonu Alpe Adria Cupa. Sezonu najavljuju predsjednici KAŽL-a i Trešnjevke 2009, hrvatskih predstavnika u AAC.
Dean Nemec, trener i predsjednik Trešnjevke 2009 koja već niz godina obitava pri samom vrhu Premijer ženske lige: “Odigravanje međunarodnih utakmica u Alpe Adria Cupu smatramo značajnom dobrobiti za klub i naše mlade igračice. Uvjereni smo da je inicijativa za sudjelovanjem u ovakvom natjecanju odlična te zahvaljujemo HKS-u na logističkoj i financijskoj potpori koju nam pruža. Svaki korak prema međunarodnoj klupskoj košarci za hrvatske klubove, pa tako i za nas koji smo nositelji kvalitete mladih igračica u Hrvatskoj, važan je i doprinosi razvoju ženske košarke.
Ovaj vikend za protivnike ćemo imati jake i respektabilne klubove. Piestanske Cajky su jedan od najboljih slovačkih klubova i sigurno će biti jak i zahtjevan protivnik, a isto se može reći i za Triglav iz Kranja koji također godinama predstavlja sam vrh slovenske ženske košarke.
Nakon odlaska Pačkovski, Banović i Nejašmić koje su bile nositeljice igre prošle sezone, u procesu smo formiranja nove momčadi od igračica koje su ljetos donosile dobre rezultate hrvatskoj juniorskoj i kadetskoj reprezentaciji, a sada su trebaju tu kvalitetu potvrditi i u seniorskoj konkurenciji. Nije to lagan proces, ali vjerujem u njih i rekao bih da smo ove godine sposobni boriti se za vrh u svim natjecanjima u kojima ćemo nastupiti. Pojačali smo se s tri nove igračice Viktorijom Ćurić, Tonkom Jakšić i Lori Zlatoper, sve tri su mlade, i ambiciozne i vjerujem da mogu pridonijeti ukupnoj kvaliteti ekipe.”
Predsjednik KAŽL-a Vjekoslav Lokica: “Košarkašku akademiju Žana Lelas, poznatu i kao KAŽL, osnovala je još 2016. godine Žana Lelas, jedna od najboljih hrvatskih košarkašica svih vremena, osvajačica srebrne olimpijske medalje u Seoulu 1988. Prva ideja bila je privući što više djevojaka da igraju košarku, no ubrzo je klub ušao u Premijer ligu, a ostali smo uspješni i u mlađim kategorijama dajući puno igračica za reprezentaciju. Nakon samo tri godine natjecanja u Premijer ženskoj ligi klub je osvojio treće mjesto u ligi i igrao u polufinalu doigravanja čime je osigurao vizu za Alpe Adria Cup.
KAŽL je ponosan na pobjedu na prošlosezonskom Alpe Adria Winter Cupu u Mariboru koji je bio test za novo natjecanje. Kao pobjednici imamo obvezu ostvariti dobre rezultate u AAC-u i sretni smo što to konačno počinje. Imamo novu ekipu s mladim igračicama koji će dati sve od sebe. Također, veseli nas što smo domaćini drugog turnira u prosincu u Splitu. Neka AAC počne i neka najbolji tim pobijedi!”
Ženski Alpe Adria Cup se igra po turnirskom sustavu, a po dvije najbolje ekipe iz svake skupine natjecat će se na Final Fouru gdje će biti proglašene prve pobjednice ženskog izdanja AAC-a.
Ovog vikenda turnire organiziraju Maribor gdje gostuje KAŽL i Piestansky Cajky kod kojeg dolazi Trešnjevka 2009.
RASPORED 23. I 24. RUJNA
- 23.9. u 16,00 KAŽL – Duchess Klosterneuburg
📊 Statistika
📺 Prijenos
- 23.9. u 18,30 Piestanske Cajky – Trešnjevka 2009
📊 Statistika
📺 Prijenos - 24.9. u 13:30 Slávia Banská Bystrica – KAŽL
📊 Statistika
📺 Prijenos - 24.9. u 13:30 Trešnjevka 2009 – Triglav
📊 Statistika
📺 Prijenos
Ždrijeb regularne sezone Alpe Adria Cupa za žene 2023./2024.:
Skupina A: Piešťanské Čajky (Slovačka), ŽKK Triglav (Slovenija), SKN St. Pölten (Austrija), KK Trešnjevka 2009 (Hrvatska)
Skupina B: Slávia Banská Bystrica (Slovačka), ŽKD Maribor (Slovenija), BK Duchess Klosterneuburg (Austrija), KAŽL (Hrvatska)