KK SPLIT – KK ZADAR 89:86 (24-14, 22-19, 19-37, 24-16)
Split je obranio naslov pobjednika Kupa Krešimira Ćosića. Splićani su u dramatičnoj završnici pobijedili u dalmatinskom derbiju protiv Zadra rezultatom 89:86. Bila je to utakmica dostojna finala u kojoj je Split vodio 27 minuta, imao i prednost od najvećih 13 razlike na poluvremenu. No onda je uslijedio zadarski tornado. Zadrani su dobili treću četvrtinu s čak 18 razlike i činilo se kako će se još jednom ispriječiti Splitu na putu do trofeja.
Zadar je otišao i na osam razlike u posljednjoj četvrtini, najviše napadajući kroz pick and roll Vladimira Mihailovića i Love Mazalina. Potonji se oporavio za finalnu utakmicu nakon ozljede zadobivene u četvrtfinalu protiv Dinama, te je zajedno s Bornom Kapustom, koji dotad nije ni igrao u završnici Kupa, odradio vrlo važnu ulogu za Zadar sve do 20 sekundi prije kraja utakmice kada promašio zicer ispod koša za izjednačenje. Nakon toga su uslijedila slobodna bacanja sjedne i druge strane, a Split je završnicu dočekao u vodstvu 84:81 nakon ubačenog šuta za dva Teyvona Myersa.
Jedna od prekretnica za Zadar bila je nesportska pogreška Karla Žganeca na uzlazu Antonija Sikirića, nakon čega je Vito Kučić ubacio tricu pri isteku napada za samo pola koša zaostatka. Serija od 8:0 vratila je Split u život i dala mu samopouzdanje za završetak utakmice. Zadar je imao svoju priliku, vratio se nakon što je gubio dvije i pol četvrtine, ali nekoliko promašaja iz igre i Splitova napadačka inspiracija donijeli su Žutima obranu naslova u Kupu.
Za MVP-a završnice Kupa po izboru sportskih novinara izabran je Sikirić, koji je u finalu zabio 18 poena uz samo jedan promašaj iz igre (6/7). No, odrađivao je nateži posao u obrani tijekom cijelog turnira, zaustavivši u finalu Mihailovića na šutu 3/11 iz igre (14 poena). Marko Ramljak je odigrao kapetansku utakmicu, 19 poena, 10 skokova i šest asistencija. Ipak, Split je bio taj koji je mirnije odradio završnicu, imao je Kučića koji je ubacio nekoliko važnih šutova i pridodao 16 poena, Myers je bio prvi strijelac momčadi s 19 poena, a Jordano je privlačio pozornost obrane usprkos nešto slabijem šutu (13 poena, trica 2/8). Dino Repeša stigao je do svojeg prvog trofeja u karijeri, koji nije mogao doći u boljem trenutku za njega i momčad.
Tekst: Vid Horvat/KK Cibona











































































