Reprezentacije 🇭🇷

U20 reprezentacija: Češka tricama zaustavila pobjednički niz Hrvatske

HRVATSKA – ČEŠKA 68:81 (19:26, 15:15, 17:15, 17:25)

Mlada hrvatska reprezentacija je u četvrtom susretu FIBA European Challengera u Brnu doživjela prvi poraz. Češka je slavila 68-81.

Izuzetna preciznost s obje strane obilježila je početak susreta pa je nakon nepune četiri minute Češka imala vodstvo 14-17. Lovro Gnjidić i Boris Tišma su pogodili po dvije trice bez promašaja, a na drugoj strani Ondrej Hanzlik je gađao s iste udaljenosti 3-3. Češka obrana je zadavala dosta problema Hrvatima u napadu, do koševa se stizalo teško, a kada bi se izborila slobodna bacanja ruka bi zadrhtala pa se nakon četiri povezana promašena ‘slobodnjaka’ (Porobić, Buljan) Hrvatska morala suočiti s činjenicom da se nakon prve četvrtine nalazi u minusu od sedam poena (19-26).

U drugoj četvrtini na svako hrvatsko približavanje domaćini bi odgovorili tricom. Puno toga je u igri Repešine momčadi bilo na leđima vanjske liniji. Čekao se uobičajeni doprinos Mateja Bošnjaka i Tomislava Buljana na koje su se, očito poučeni porazima od Hrvatske u dvije pripremne utakmice, Česi dobro pripremili. Individualna kvaliteta Lovre Gnjidića i Borisa Tišme držala je Hrvate ‘tu negdje’ (34-38), a za potpuno približavanje nedostajao je napadački doprinos ostalih. Do kraja prvog poluvremena nije ga bilo pa su se Česi novom tricom, ovoga puta Martina Svobode, vratili na +7 (34-41).

Ni nakon povratka iz svlačionica nije bilo pomaka. Tišma i Gnjidić Hrvatsku su tricama približili na 40-44, ali za dalje je trebala još nečija ‘ispružena ruka’. Česi su igrali tečnije u napadu i agresivnije u obrani što je rezultiralo dvoznamenkastim vodstvom u 26. minuti igre (42-52).

Buljan, Porobić, Buljević i Bošnjak su kapitalizirali odlične obrambene minute u kojima je Hrvatska zbunila Češku te se u završnici treće četvrtine prišuljala na 50-53. Česi Hanzlikovom tricom dolaze do zraka, a Buljević polovični uspjehom s linije slobodnih bacanja zatvara ovu dionicu (51-56).
Matej Bošnjak zabija na otvaranju posljednje četvrtine za 53-56, ali sjajni Hanzlik novom tricom opet gura Hrvatsku prema natrag. Njegove su trice padala u svim ključnim trenucima utakmice. Takav je bio i ovaj nakon kojeg Češka bježi na 53-65. Do kraja utakmice ostalo je 7 minuta. Dovoljno vremena za novi početak lova za zaostatkom. Bošnjak je povezao četiri poena nakon što su ga sjajno poslužili Tišma i Gnjidić (57-65), pa su Rašić i Buljan napravili dodatni korak prema egalu (61-67) pe je, ovoga puta Richard Balint pogodio tricu za 61-70. Otpor Hrvatske je tu slomljen, a razigrani i rasterećeni domaćini su odličnu igru okrunili uvjerljivom pobjedom

Lovro Gnjidić je postigao 21 poena uz 6 skokova i 4 asistencije. Boris Tišma je uz 13 poena imao 7 skokova i 2 asistencije, Matej Bošnjak uz 11 poena 3 skoka, a Tomislav Buljan uz 10 poena 6 skokova.
Čehe je predvodio trio Ondrej Hanzlik (24 poena, 6 trica), David Bohm (17 poena, 12 skokova, 5 asistencija) i Richard Balint (13 poena, 3 skoka, 7 asistencija).

Izbornik Dino Repeša je najavljivao tešku utakmicu i nakon pobjede protiv Albanije naglasio kako će biti teško treći put u kratkom vremenu pobijediti tako kvalitetnu reprezentaciju. Nakon današnje utakmice je izjavio:

“Čestitam Češkoj na zasluženoj pobjedi. Očekivali smo i pripremali se za tešku utakmicu. Naglasak je bio na njihovim šuterima, specijalno na Hanzliku i Balintu koji žive od šuta. Nažalost, nismo uspjeli, mada je tu bilo i teških šuteva. Zabili su 15 trica, a mi nismo bili dovoljno agresivni na ruci i to je rezultiralo porazom. Imali smo osam promašenih bacanja, bilo je nervoze zbog sudačkih odluka, to je nepotrebno na ovakvim turnirima na kojima rezultat baš nije ‘u glavu’. Imali smo devet skokova više, što pokazuje da su dečki htjeli i željeli. Cijelo prvo poluvrijeme smo pokušavali spuštati loptu unutra, iskoristiti visinsku nadmoć, no nismo uspjeli materijalizirati setove na niskom postu kojih je stvarno bilo dosta. U drugom poluvremenu smo malo pokušali ubrzati igru s bekovima, ali neefikasnost u napadima i neagresivnost na njihovim šuterima je rezultirala porazom. Ništa tragično, idemo dalje, idemo se pripremiti za Španjolce. Uvjeren sam da će dečki reagirati na pravi način.”

U nedjelju s početkom u 14:30 sati Hrvatska se sastaje sa Španjolskom koja je u dosadašnjem dijelu turnira ostvarila tri pobjede i poraz od Češke (71-65). Prijenos utakmice možete pratiti OVDJE.