Reprezentacije 🇭🇷

Rusija tek u završnici treće četvrtine slomila Hrvatsku

HRVATSKA-RUSIJA 62:73 (19:22, 16:16, 16_25, 13:12)

I u drugoj utakmici skupine D Eurobasketa u Strasbourgu ženska reprezentacija Hrvatske je pretrpjela poraz. Ovoga puta bolje su bile Ruskinje koje su slavile rezultatom 62-73.

Bila je to punih 27. minuta izjednačena utakmica u kojoj su se ekipe izmjenjivale u vodstvu do tri posjeda. Prvu veću seriju napravile su Ruskinje koje su pri vodstvu Hrvatske 15-12 napravile seriju 7-0 i povele 15-22. Na ovaj udar Ruskinja naše su cure imale odgovor. Serijom 10-0 vraćaju se u vodstvo 25-22. Do poluvremena rezultat je ponovno bio na klackalici koja se zaustavila na ruskoj strani (33-36).

Utakmica je bila u egalu  do 27. minute kada kod hrvatskog vodstva 44-43 kreće ruski udar koji je na kratko zaustavljen nakon serije 10-0 za 44-53, no do ulaska u treću četvrtinu Ruskinje lete do, pokazat će se nedostižnih +12 (49-61). U posljednjoj četvrtini Ruskinje su imale i +15 (52-67), Hrvatice se vraćale na  jednoznamenkasti zaostatak  (60-69), ali snage za preokret nije bilo.

U redovima Hrvatske Ivana Dojkić je postigla 25 poena od kojih 12 s linije slobodnih bacanja, a Iva Slonjšak 17. Kod Ruskinja prednjačile su Raisa Musina s 19 poena i 14 skokova i Maria Vadeeva sa 17 poena, 9 skokova i 6 asistencija.

U nedjelju Hrvatska igra ključnu utakmica za prolaz dalje protiv Češke. Početak susreta je u 18 sati.

Nakon utakmice izbornik Stipe Bralić je izjavio:

“Teška utakmica. Držali smo se dobar dio, ali velika je snaga i moć ruske ekipe u reketu gdje su kontinuirano napadala leđima i pritiskali skokom u napadu. Pred kraj treće četvrtine su izdominirali. Imale su čak 18 napadačkih skokova,. Ogroman nam je problem što su naše jedine dvije igračice sa potrebnom visinom Begić i Tikvić propustile većinu priprema zbog ozljeda i jako nam je teško u takvom stanju protiv ovako iskusnih igračica kao što su Vadeeva, Glonti i Musina, koje igraju Euroligu, na visokom nivou 40 minuta držati koncentraciju u skoku. Jednostavno, u jednom trenutku su nas nadskakali, pogodili su tri vezane trice i stekli prednost koju su zadržali u zadnjoj četvrtini. Morali bi igrati puno brže, ali uvjeti u dvorani bez klime to ne omogućuju. Točno se vidi koliko je veliki hendikep što nemamo još jednu odličnu peticu.”

Susret je prokomentirala i hrvatska reprezentativka Matea Tadić:

“Današnja utakmica i rezultat su puno bolji od onog jučerašnjeg. Naravno i protivnik je bio drugačiji, ali i naš pristup ozbiljniji. I protiv Francuske je prvo poluvrijeme, kao i danas, bilo dobro, ali jučer su nas protivnice slomile, danas nisu. Jako dobro smo se držale sve do zadnje četvrtine. Bez obzira na rezultat obavile smo dobar posao, popravili greške koje smo radile jučer. Šut nam je bolje išao u prvom poluvremenu, kasnije i ne, ali smo zato bile dobre u obrani. Njihova dominacija u visini i igri ispod koša je prevladala, ali mislim da na utakmici protiv Češke imamo velike šanse. Naš fokus je cijelo vrijeme na Češkoj jer i da smo danas pobijedili morali bismo isto ponoviti s Češkom. Dakle, ništa se ne mijenja i sve se događa s razlogom. Vjerujem u nas, dat ćemo svoj maksimum, iskoristiti našu brzinu i šut za tri poena, ali i centre jer nam se i ispod koša otvara prostor.”