Prva Muška Liga

Prva muška liga (19. kolo): Kaštelani tek u produžetku svladali Samobor

RIBOLA KAŠTELA – SAMOBOR 90:83  (19:18,  26:23, 14:14, 17:21, OT – 14:7)

Susret između ‘Ribole Kaštela’ i ‘Samobora’ definitivno nije bio za one tankih živaca, a sve je kulminiralo sa ekstra pet minuta igre i još dodatnog uzbuđenja za ‘predinfarktno stanje’. Na kraju je slavila domaća momčad, i sretno i spretno, a da je pobjeda pripala gostima, bilo bi najmanje jednako toliko zasluženo.

Glavna karakteristika utakmice bila je olako gubljenje rezultatske prednosti od strane igrača ‘Ribole’, pa su tako pri vodstvu 11-6 primili seriju 0-8, prednost 37-28 vrlo im se brzo istopila do 39-38, a nisu dugo uspjeli sačuvati ni +11 kada je nakon 52-41 na semaforu uskoro svijetlilo 57-55.

Kada su gosti na tri minute prije kraja poveli 67-70, uslijedio je pravi košarkaški triler, a počeo je sa pet vezanih poena kapetana ‘Ribole’ Tonija Biočića uz još dva Viktora Šarića za vraćanje vodstva domaćih (74-70). Međutim, poletni Samoborci ipak uspijevaju izjednačiti košem Vranješa pri samom isteku vremena i susret odvesti u produžetak.

Dvije minute prije kraja produžetka Lovre Tvrdić pogađa dalekometnu tricu, a nešto kasnije i jedno bacanje za novo vodstvo ‘Ribole’ (84-81), da bi 13 sekundi prije zadnje sirene, pri rezultatu 84-83, Biočić sa ključna tri poena riješio pitanje pobjednika ove dramatične utakmice koja je donijela i ‘gomilu’ statističkih podataka koje će treneri obiju momčadi sigurno posebno analizirati nakon utakmice.

Naime, ‘Ribola’ je u ‘egal’ utakmici imala čak 23 skoka više od ‘Samobora’, a u napadu su njeni igrači uhvatili 21 loptu. S druge strane, gosti su izgubili dvostruko manje lopti od igrača Damira Rančića koji su ih ‘prosuli’ čak 26, a više njih značilo je i lagano poentiranje gostiju. Za kraj, obje ekipe su se vodile onom ‘bolje tri, nego dva’ pa su kombinirano ispucale čak 55 trica, a pogodili ih svega 10, dok su u isto vrijeme raspoložene i efikasne igrače imali bliže koševima.

Tako je, recimo, Bruno Levanić-Kutni bio prvi strijelac gostiju sa 24 koša, uz po 8 skokova i asistencija, vrlo precizan bio je i Filip Vranješ (16 poena, šut 7/10) dok je u kaštelanskom sastavu Frano Marasović do 20 poena stigao bez ijednog promašaja iz igre (9/9, bacanja 2/4), a Viktor Šarić do 14 poena uz realizaciju 6/8 (bacanja 2/4).

Sve u svemu, nakon jučerašnje utakmice ‘Ribola’ i dalje ostaje u ozbiljnoj utrci za plasman u doigravanje, dok se Samoboru produžila neizvjesnost oko ostanka u Prvoj ligi. Ono što je dobro za obje ekipe, još uvijek je sve isključivo u njihovim rukama…

VANJA UZELAC, trener ‘Samobora’: ‘‘Čestitao bih ekipi ‘Ribole Kaštela’ na pobjedi. Bila je to jedna zanimljiva, čvrsta i tvrda utakmica. Nažalost, ponovno su naše neiskustvo i mladost pokazali da ne možemo u tijesnim završnicama zaključiti utakmicu u našu korist, kako u regularnom dijelu, tako ni u produžetku. Želim Kaštelanima sreću u borbi za doigravanje, a mi se okrećemo idućoj utakmici i borbi za opstanak.”

DAMIR RANČIĆ, trener ‘Ribole Kaštela’: ‘‘Prije svega, čestitke i za moje igrače i za igrače ‘Samobora’. Mislim da je bila jako uzbudljiva utakmica do samog kraja, a kako smo pobijedili mi, isto tako mogli su i naši današnji gosti. Mislim da smo imali puno više sreće na kraju susreta. Šteta što nismo bolje znali iskoristiti čak 23 skoka viška u odnosu na protivnika, iako je na kraju to i presudilo, pogotovo naš napadački skok koji je bio jako dobar. Međutim, više puta smo dizali prednost na 7, 8 pa i 11 koševa razlike i svaki put kada je trebalo utakmicu prelomiti, mi bismo neshvatljivim greškama protivnika vratili u život. Jednostavno, danas nismo bili maksimalno koncentrirani, bilo je masu neforsiranih grešaka i jednostavno se trebamo malo resetirati i u ove završne tri utakmice prvenstva ući puno spremniji nego što smo to bili danas. Svaka čast ekipi ‘Samobora’ na htijenju i na borbenosti, želim im svu sreću u nastavku natjecanja te ostanak u Prvoj ligi.”