HT Premijer liga

KOLUMNA: Split nadigrao Sonik, Hermes ponovno u borbi za ostanak…

Interesantno 16. prvenstveno kolo u kojem su naši ligaši uspjeli odigrati 5 od 6 utakmica. Aktivirana je borba za ostanak u ligi pobjedom Hermes Analitice kod Furnira. Split je u derbiju lako nadvisio Sonik Puntamiku, Zadar vrlo teško svladao osječke Vrijednosnice u samoj završnici. Gorica je slavila u Šibeniku, a Škrljevo u Zaboku. 3 gostujuće pobjede, a samo su Cibona i Alkar odgodili utakmicu. Slijedi opširniji prikaz sa svih parketa…

SPLIT – SONIK PUNTAMIKA 92:70

Previsoka pobjeda Splita s obzirom na viđeno. Očekivali smo i neizvjesnost zbog stanja na na ljestvici i  dobili smo je u prvih 25 minuta. Uslijedio je nagli pad zadarske ekipe do nerealnih dvadesetak poena razlike za domaćina. Na početku se igralo tečno, bez prevelikog broja prekršaja. Takva je košarka odgovarala Sonik Puntamiki koja je u nekoliko navrata bježala 8 koraka. Zadnji puta 32:24. S obzirom da je trener Splita Skelin odmarao Lukovića i Vrankovića, a Đoković je ozlijeđen, mirisalo je na dramatiku. Početkom drugog poluvremena zadnje vodstvo Sonika 41:36. Split je uzvratio serijom 10:0, kasnije još većim bijegom pa je izostala neizvjesnost. To je razdoblje u kojem su Splićani inzistirali na dubini koju im je donosio Marin Marić, kojemu suparnici te večeri na Gripama zaista nisu mogli ništa. Zbilja je rijetkost da centar prema košu šutira 22 puta. Marić je pogodio 13 lopti. S linije slobodnih bacanja sjajnih 10/11 za ukupno 36 poena i status najkorisnijeg igrača kola. Marić je uz to imao 8 skokova, pa je ostvario nevjerojatnih 37 bodova u valorizaciji uspješnosti. U cijelom susretu Split je zabio samo 4 trice iz 14 pokušaja, no prošla je njihova namjera spuštanja lopte na centarsku poziciju što nisu uspjeli zaustaviti Gospić, Cvitković, Zovko… Marića su u Splitu pratili Marčinković, Kedžo i Čampara koji su ubacili svaki po 10. U Soniku je najbolji bio Lovre Runjić – inače igrač Splita na posudbi – s 15 koševa, a Rašić je dodao 11. Split je tako uzvratio Puntamiki za poraz u listopadu, te su ih preskočili na tablici.

ZADAR – VRIJEDNOSNICE OSIJEK 73:70

Tinjalo je u zraku cijelim tijekom utakmice veliko iznenađenje. Nije se dogodilo, ali opasno je živjela prvoplasirana momčad prvenstva. U odnosu na prvu utakmicu prije 2 mjeseca puno se toga promijenilo. Zadar je usput i dalje bez trenera Veljka Mršića. Izostao je Amerikanac Carter, otišao Australac Gilbert, a kapetan Dominik Mavra ipak je nastupio nakon bolesti, ali vidjelo se kako nije spreman. Osijek također posve drukčije strukturiran. Promjene na bekovskim pozicijama. Otišli su Jordano i Frye. Jordano baš prema Zadru, dok se Frye nije vratio iz SAD-a i čeka ga kazna. Crnogorac Čelebić i Šveđanin Clarence već su u prvoj utakmici pokazali kvalitetu. Izjednačeno prvo poluvrijeme u kojem je Zadar stalno minimalno vodio. Polovicom treće, najava senzacije. Povele su osječke Vrijednosnice, a 5 minuta prije kraja već je vidljiva panika kod Zadra jer VROS vodi 61:55. Vuković i Junaković brzo su izjednačili, a posljednja osječka prednost je 63:61- 3 minute prije svršetka. U samoj završnici iskustvo, mirnoća Justicea i Vukovića, te bodovi ostaju u Zadru. Ekipa koju je ponovno vodio Ivan Perinčić nadskakala je gosta, ali su izvana gađali očajno. Samo 3/16 za tricu. Gosti odlični, novaci vrlo brzo adaptirani. Nino Čelebić se na playu brzo nametnuo. Zabio je 15 uz 6 asistencija, ali je pretjerivao s vanjskim šutom pogodivši samo jednu tricu iz 9 pokušaja. Robert Kujundžić je dodao također 15 koševa, a Arijan Lakić 13. Očekivana, ali jako teška pobjeda Zadra, Osijek iznenađujuće dobar s obzirom na silne promjene.

ŠIBENKA – GORICA 67:79

Dok je bilo snage Šibenka je prijetila Gorici, ali niti vodstvo od 10 poena viška na poluvremenu nije bilo dovoljno za pobjedu. Šibenka tradicioanlno igra s malim brojem igrača, a protiv Gorice nije igrao niti Amerikanac Freeman. Tako je mladi Juraj Pleadin počeo u petorci, te dobio 18 minuta u ovom susretu. Gosti su stigli bez trenera Josipa Sesara i očito koncentracija na početku nije bila dovoljno dobra. Sjajno je igrao Milija Miković. Nosio ga je i motiv protiv bivšeg kluba. Henrik Širko je izvrsno pogađao s velikih udaljenosti. 4 njegove trice u prvom dijelu. Već u 12. minuti Šibenka je košem Andabake pobjegla na nevjerojatnih 32:15. Gorica je do poluvremena smanjila na 10, a potom u samo 3 minute nastavka poništila sve što su Šibenčani stvarali. Izjednačenost je potrajala do konca treće četvrtine, a šira formacija Gorice u zadnjem dijelu više nije imala problema. Laganih 25:11 u posljednjih 10 minuta za novu pobjedu Gorice protiv Šibenke u samo tjedan dana. Lovro Mazalin je igrač utakmice s 18 koševa i 9 skokova. Krešimir Ljubičić je već duže vrijeme jedan od najpouzdanijih. Također blizu “double double” učinku s 15 poena i 9 skokova. Karlo Uljarević je ubacio 4 važne trice za 12 koševa. U Šibenki spomenuti Miković 26, Širko 18 koševa.

ZABOK – ADRIA OIL ŠKRLJEVO 66:75

Škrljevo je sa stilom odradilo gostovanje u Zagorju. Vodili su od početka u Zaboku, kontrolirali utakmicu i priveli ju na miran način kraju. Gosti su imali četvoricu s 11 i više poena. Sjajnog kapetana Josipa Barnjaka koji je meč završio s 26 koševa, 8 skokova i 4 asistencije. Kako ga je Jure Gunjina pratio istim žarom, sa 17 poena i 8 skokova, bilo je jasno kako će gosti uzeti bodove. Iako se Fran Pilepić još prilagođava na novu sredinu, a nije dugo niti igrao, jasno je kako otvara dosta prostora spomenutim momcima koji to koriste. Zabok je uoči ovog susreta ostao bez odličnog centra Mladena Primorca, pa je Robertson imao lakši zadatak. Škrljevo je imalo desetak skokova više. Previše podataka koji su Zaboku onemogućili jači otpor. U domaćim redovima najviše su donijeli Antonio Črnjević i Luka Tomas ubacivši 17 odnosno 14 koševa. Sada su relativno tanki pod obručem i vjerojatno će pokušati reagirati na tržištu kako bi bili konkurentni u utakmici za sredinu ljestvice.

FURNIR – HERMES ANALITICA 87:103

Neuništiva Hermes Analitica. Već prežaljena od gotovo svih sudionika i pratitelja HT Premijer lige. Drugom pobjedom protiv Furnira ove sezone, zakomplicirali su situaciju na dnu, približivši se ekipi iz Dubrave na pobjedu zaostatka. Susret dvije zagrebačke ekipe zaista je imao šarmantnu notu lokalnog dvoboja i motiv igrača bio je izraženiji nego u nekim drugim utakmicama. Furnir je u neugodnom trenutku ostao bez nositelja Brzoje i Brankovića, potom i bez Buovca, a stranci koji su stigli Puou i Isabell još nisu sjedinjeni s ekipom. Furnir je vodio cijelo prvo poluvrijeme. I kasnije u nastavku, 3 minute prije svršetka 3. četvrtine još uvijek lijepih 7 poena viška za Dubravu 67:60. U ranijim utakmicama Hermes Analitica se u pravilu gasila u tom vremenskom razdoblju, ali te srijede u Dubravi tek su krenuli. S 3 trice zaredom – dvije Kordića i Svobodinom – Hermes je već tada preokrenuo rezultat, a u posljednjem dijelu potpuno su nadvisili domaćina s 29:16. Hermes Analitica je ubacila čak 16 trica iz 30 pokušaja i tu kanonadu Furnir nije uspio spriječiti i izdržati. Čestitke momcima na žilavosti i dramaturgiji kojom su obogatili borbu za ostanak. Hermes je igrao sa samo sedmoricom, a najviše su ubacili Kordić 22, Šutalo 19, Svoboda 18 poena. U domaćim redovima Buljević je zabio 19. Nakon ovog susreta na dnu Alkar ima 4, Furnir 3, a Hermes Analitica dvije pobjede.