HT Premijer liga

KOLUMNA: Sonik obranio 5. mjesto, Furnir bježi s dna, favoriti po planu u 24. kolu

Velika uzbuđenja u Jazinama i pobjeda Sonika protiv Škrljeva u borbi za 5, mjesto. Furnir u gostima svladao Hermes Analiticu čije su šanse spasiti status u najjačem rangu natjecanja sada minimalne. Favoriti idu dalje bez zastoja. Split se istina mučio s Osijekom, dok je Zadar lako nadvisio Alkar, Cibona Šibenku, a Gorica Zabok. Čak 3 igrača podijelila status MVP kola. To su Vladović, Perasović i Isabell. Opširnije u nastavku o svemu…

SONIK PUNTAMIKA – ADRIA OIL ŠKRLJEVO 86:84

Izrazito uzbudljiva utakmica 5. i 6. momčadi prvenstva sa svim ljepotama koje izjednačenost donosi. Sonik Puntamika je na kraju uzela bodove koji su definitivno mogli pripasti i Škrljevu i koliko god to zvučalo ka jeftina fraza, šteta je što je netko nakon takve borbe morao izgubiti. Početno vodstvo od 9:4  uzeli su gosti, ali je na polovici druge četvrtine Sonik stekao najveću prednost na utakmici 34:24. Rezultatska klackalica radila je kao rijetko kada i zabilježili smo najmanje desetak promjena u vodstvu. Tomislav Cvitković je s dvije trice u nizu razbio najkritičniji trenutak utakmice iz perspektive domaćina. Škrljevo je vodilo s 55:49, ali je Sonikov centar vanjskim šutom dao nova krila suigračima. A tek završnica… Nekoliko minuta prije kraja opet obećavajuća prednost Škrljeva 79:75. Jakov Vladović tada ubacuje 7 od 11 domaćih koševa, od čega i jednu  tricu čime postaje junakom susreta. Kod vodstva momčadi Hrvoja Vlašića 86:84 Škrljevo je organiziralo posljednji napad. Fran Pilepić je pokušao ubaciti tricu za pobjedu, ali je lopta završila na obruču. Velika utakmica Vladovića sa 16 poena i 8 asistencija. Odlično društvo imao je u Runjiću, Rašiću, Gospiću i Cvitkoviću. 20 koševa Runjića, 17 Gospića, 14 Rašića i 12 Cvitkovića. Kod Škrljeva Robertson je zabio 24 uz 9 skokova, a Boban je dodao 16 poena.

SPLIT – VROS 88:84

Nevjerojatno izjednačena utakmica u kojoj niti jedan sastav nije vodio s više od 8 koševa razlike. Također sukladno ovosezonskoj tradiciji opet smo vidjeli utakmicu ova 2 sastava u kojoj Split pobjeđuje, ali po treći puta s 5 ili manje poena razlike. Početkom druge četvrtine najveće vodstvo Splita u cijeloj utakmici 31:23. Ipak nisu uspjeli domaći košarkaši osigurati dvoznamenkastu prednost. Čak štoviše krajem poluvremena Osjećani minimalno vode. U nastavku stalna, malena prednost Splita i to do same završnice kada smo doživjeli visoku razinu dramaturgije. Naime dvije minute prije svršetka Vito Porobić pogađa za prvo vodstvo Vrijednosnica u nastavku 84:83. Kedžo je pogodio samo jedno bacanje za izjednačenje, a tada su gosti promašili dvije trice. Da su Lisica i Lakić pogodili, možda bi bodovi otišli u Slavoniju. Ovako odlučujući koš ubacuje Ivan Perasović. Skočio je nakon promašaja Babića i zakucao za vodstvo. Potom još jedan promašaj Porobića i pogođena Babićeva bacanja. Perasović je s 18 poena i 6 skokova bio i najbolji igrač utakmice. Trener Karakaš je odmarao Ukića, a povratnik Đoković ostvario je “double double” učinak s 15 koševa i 10 asistencija. U Osijeku je odlično odigrao Paić ubacivši 23 koša uz 8 skokova, Kujundžić i Lisica dodali su po 16.

ZADAR – ALKAR 102:66

Visoka pobjeda Zadrana nad Sinjanima, samo dan nakon domaćeg poraza Zadra u regionalnoj ligi. Frustraciju su naplatili protiv Alkara koji je “pao” već u prvoj četvrtini koju su domaći momci dobili s 33:16. Još uvijek nema trenera Veljka Mršića, a predahnuli su i Mavra i Junaković kojima odmor očito treba. Nakon dužeg vremena šansu je ponovno dobio Duje Brala i igrao je izvrsno kao i na početku sezone. 16 koševa, 4 skoka i 3 ukradene lopte mladog Brale. Jordano je dodao također 16 poena, a Zadar je imao šestoricu s dvoznamenkastim brojem koševa. Dvadesetak minuta dobio je i Filip Paponja i na mjestu organizatora igre istaknuo s s 5 asistencija i 6 koševa. Alkari ovoga puta bez Ivana Vučića. Amerikanac Varence zabio je 16, a kapetan Hrvoje Vučić 13 uz 5 skokova.

HERMES ANALITICA – FURNIR 74:89

Utakmica koja je vjerojatno presudila Hermes Analitici. U susretu posljednje i pretposljednje momčadi lige Furnir je pobijedio s uvjerljivih 15 koševa razlike iako je konačni rezultat varka za svakoga tko nije pogledao susret. Furnir je tako pobjegao Hermesu i ima dvije pobjede više. U 24 odigrane utakmice do sada, Analitica ima samo 3 pobjede i teško je povjerovati kako imaju snage za sjajan završni let. Furnir, napunjen samopouzdanjem, želi nakon ovoga izbjeći i predzadnje 11. mjesto koje vodi u dodatne kvalifikacije. Da bi uspjeli, moraju prestići Alkar ili Vrijednosnice koji imaju pobjedu više i svakako će biti borbe. Kao što je borbe bilo u Domu Dražena Petrovića u nedjelju. 3 potpuno izjednačene četvrtine. Zadnje vodstvo Hermesa 50:47. Posljednji priključak u 33. minuti kada Furnir vodi sa 63:60, ali već po tradiciji Hermes pada u fizičkom smislu. Kapaciteti rostera su prekratki i Furnir zasluženo i uvjerljivo slavi. U momčadi Jeronima Šarina 5 odličnih igrača. Svi su ubacili preko 11 poena, a najviše Amerikanac Isabell 23. Pandurić 15, Smolić 14, a Jerkoviću je skok nedostajao do učinka “double double” jer je uz 12 poena, 9 puta skočio uspješno. Kod domaćina čije su šanse sada zaista male Kristijan Šutalo je zabio 16 uz 10 skokova.

GORICA – ZABOK 92:72

Gorica drži priključak s najjačima. Dijele drugu poziciju s Cibonom i Splitom, a Zadar ima samo pobjedu više. I u najavi rekosmo kako Gorica ovakve situacije ne propušta. Kod kuće apsolutno pobjeđuju svakog slabijeg od sebe. Često i vrlo uvjerljivo kako je bilo i ovog nedjeljnog poslijepodneva u kojem su Zagorci kasnili 20 koraka. Momčad Josipa Sesara je držala kontrolu. Ipak u 25. minuti tricom Workua Zabok je smanjio na 57:51 što ipak nije poremetilo ritam domaćina. Lovro Mazalin je počeo trenirati, bio je u ekipi, ali ga Sesar još čuva. Zabok je igrao bez novaka Diminića koji je nedostajao u reketu. Opet i tradicionalno, Gorica igra s cijelim rosterom. Ponovno je 6 igrača postiglo više od 10 poena. Ozren Pavlović ovoga puta najviše 15. Ljubičić je dodao 13, Mašić 12 itd… Amerikanac Eyassu Worku je imao najbolje brojke kod gosta zaustavivši se na 15 koševa i 6 uspješnih dodavanja.

CIBONA – ŠIBENKA 80:57

Očekivano je Cibona uzvratila Šibenčanima za nedavni poraz na Baldekinu. Kompletni i s trenerom na klupi za razliku od šibenske utakmice, nije bilo nikakvih neizvjesnosti. Cibona je preskočila goste s većim brojem uhvaćenih lopti 38/26, a omjer asistencija 24/13 jasno upućuje koliko je Cibona igrala jednostavnije. Usput samo je Amerikanac Freeman otišao iznad 10 poena, ubacivši 14. Trener Jovanović je ravnomjerno podijelio minute, a najviše koševa postigli su Drežnjak i Planinić 14 te Jakov Mustapić i Novačić 11. Prve minute u novom dresu u Domu Dražena Petrovića odradili su Mustapić i Lukša Buljević. Susret bez dramaturgije kojeg je Cibona ozbiljno shvatila.