HT Premijer liga

KOLUMNA: Konačno odigrano kompletno prvenstveno kolo bez odgoda

Dočekali smo i tjedan bez odgoda. Svih 6 prvenstvenih utakmica odigrano je prema ranije utvrđenom rasporedu što naravno veseli. Najneizvjesnije je bilo u Velikoj Gorici gdje je domaćin svladao Osijek nakon produžetka. Cibona se vratila iz samoizolacije odigravši prvu prvenstvenu utakmicu u 2021. Pobijedili su Škrljevo, a favoriti Zadar i Split još su lakše preskočili Sonik i Furnir. Odlična Šibenka u susretu sa susjedom Alkarom i lagani bodovi Zaboka protiv Hermesa. To su teme nove kolumne uz dodatak kako je Mateo Drežnjak MVP kola…..

CIBONA – ADRIA OIL ŠKRLJEVO 93:76

Konačno i Cibona na našim parketima. Prvi puta u hrvatskom prvenstvu u 2021. godini. Nova je samoizolacija iza ekipe Ivana Velića i kako rekosmo u najavi, veliko razdoblje od 20 dana bez igre od Škrljeva do Škrljeva. U novom okršaju Cibona je u Zagrebu osvojila ponovno bodove, ali manjom razlikom u poenima. Ciboni – kao uostalom ni ikome drugom- nije lako. Dan ranije odradili su i prvu regionalnu zadaću nakon duže stanke i trebalo je pripremiti momke za to. Ozljede su spriječile Reynoldsa i Bilinovca i na početku utakmice borba je bila ravnopravna. Tvrdih 16:16 nakon prve četvrtine sa stalnim promjenama u vodstvu. Nastavilo se tako i u drugoj četvrtini, a samo 3 minute prije poluvremena još je tijesnih 30:29. U tom trenutku suparnici se razilaze u brojkama i Cibona krajem trećeg dijela stvara kapitalnu prednost 59:39. Momci Damira Rajkovića dobro su se nosili s daleko jačim protivnikom, a Fran Pilepić je protiv nekadašnjeg kluba, s kojim je osvojio naslov državnog prvaka, odigrao najbolju utakmicu nakon povratka na parket završivši s 12 koševa, koliko su dodali i Jelenković i Robertson. Gunjina je ubacio i više 14, ali bez skokova i asistencija. U Ciboni su utakmicu dobro iskoristili Mateo Drežnjak i Toni Nakić. Drežnjak 21 koš bez promašaja uz šut 8/8, a Nakić je dodao 16. Primjećuje se napredak i adaptacija kod mladog Šibenčanina. Cibona ostaje u borbi za 1. mjesto, Škrljevo u sredini ljestvice.

SPLIT – FURNIR  99:65

Split je u tjedan dana ugostio najslabije hrvatske ekipe, ali je Furnir prošao bolje od Hermes Analitice koja je “stradala” sa 66 koševa razlike. Momčad iz Dubrave izgubila je s duplo manjim omjerom. Neizvjesnost očekivano nije pokucala na vrata Gripa. Trener Skelin je poštedio nositelje igre Ukića, Marčinkovića, Lukovića, kako ne bi “pregorjeli” u snažnom, gustom ritmu utakmica. Vjerojatno je ciljano opteretio Blaža Mesičeka koji je malo pao u formi, u posljednje vrijeme. Mesiček je tako s 20 koševa i 9 skokova osigurao status najkorisnijeg igrača susreta. Marin Marić je dodao bez prevelikog napora 17 koševa i 8 skokova, a više od 20 minuta dobili su perspektivni Perasović i Gizdavčić. Split je imao čak 30 uspješnih dodavanja i 60% šuta i cijela je priča ličila na trening meč. Tako su to prihvatili i gosti koji će imati važnijih iskušenja u borbi za ostanak. U Furniru je najefikasniji bio Mihajlo Jerković s 13 poena. Split već u utorak na Gripama ima novu utakmicu. Stiže Šibenka, a Furnir će pokušati kod kuće nadjačati Zabok.

GORICA – VROS 95:86 (76:76)

Odlična utakmica u Velikoj Gorici koju je domaćin riješio u svoju korist nakon produžetka. Nastavlja tako momčad Josipa Sesara pobjeđivati u neizvjesnim završnicama, ali je vidljivo kako im je ritam razbijen i kako forma nije na razini prije silnih samoizolacija koje su proživjeli. Osjećani s druge strane igraju izvrsno. Izgubili su – kako se to kaže – na jednu loptu i u Zadru, a kod Gorice su vodili isto tako u samoj završnici. Nisu nagrađeni, ali će se pošten pristup sigurno uskoro negdje vratiti. Brzo su “preboljeli” odlazak prvog strijelca Jordana, ali su odlično tržili. Čelebić i posebno Šveđanin Clarence su sjajna rješenja. Clarence je igrač neiscrpne energije koji povremeno leti parketom, ali trebat će to kanalizirati u budućnosti jer uz nevjerojatnu atrakciju ima i puno izgubljenih lopti. Cijelo prvo poluvrijeme Vrijednosnice su vodile, polovicom druge četvrtine s čak 36:23. Gorica to hvata u nastavku, u kojem su se ekipe često mijenjale u vodstvu. Porobićevom tricom 8 minuta prije svršetka Osijek ima 69:64. Opet je Gorica to stigla relativno brzo i tada počinje drama koja je rezultirala produžetkom. Malo manje od 4 minute prije kraja rezultat je 74:74, a tada je nervoza donijela mnogobrojne promašaje s obje strane. Figurativno rečeno “stotinu” propuštenih šansi, te pogođena Bakovićeva bacanja i izjednačenje Paića 3 sekunde prije kraja. U dodatnih 5 minuta potpuna kontrola Gorice koja je ipak kadrovski šira ekipa, ali svakako čestitke i momčadi Stipe Šarlije. Kod pobjednika odlični Mate Kalajžić s “double double” učinkom od 15 koševa i 10 asistencija, uz samo jedan promašaj. U Osijeku bolji od ostalih izvrsni Robert Kujundžić. Šut 7/7, 17 koševa, 6 asistencija i 5 skokova.

ZADAR – SONIK PUNTAMIKA 102:63

Zadar je očekivano uzvratio Sonik Puntamiki za prvenstveni poraz u studenom u Jazinama. Kao da su s 40 koševa razlike željeli pokazati snagu u gradu. Ona je naravno neupitna, ali činjenica je i kako je Sonik nakon nevjerojatnog omjera 10/4 u pobjedama i porazima ipak uronio u vjerojatno logičnu krizu koja je prouzročila 3 uzastopna poraza. Krajem prve četvrtine Zadar je minimalno vodio s 22:21, a 12 minuta kasnije, na poluvremenu je 54:30 za domaćina. Sonik je ubacio samo 9 poena u drugoj četvrtini, pa je nastavak imao revijalni karakter. Za Zadar zapravo najbolja solucija, jer nakon samoizolacije moraju odraditi pregršt utakmica u nekoliko natjecanja, te je komforni rezultat racionalizirao minutažu igračima. Jure Planinić je odigrao utakmicu sezone s 19 poena i 6 skokova. Antonio Jordano je dodao 18 koševa, pokazavši kako će s vanjskih pozicija prijetiti kao i u Osijeku. Ubacio je 5 trica i ostao prvi strijelac prvenstva. Duje Brala je nakon operacije slijepog crijeva dobio veći broj minuta. Završio je susret s 13 poena. U Sonik Puntamiki Runjić je ubacio 15, a Cvitković 14 koševa.

ŠIBENKA – ALKAR 82:68

U susjedskom okršaju Šibenka je rutinski odradila posao protiv Alkara. Na taj su se način Šibenčani čvrsto usidrili u sredini ljestvice, daleko od nedavnih dana kada se spominjao ostanak. Alkar – pokazalo se opet – lakše igra kod kuće gdje su prije tjedan dana skoro srušili ponajbolju momčad lige Goricu. Ovoga puta municije nije bilo, pa niti ozbiljnije prijetnje, jer je Šibenka već nakon 10 minuta vodila s 35:21. U tom je razdoblju sjajno igrao Amerikanac James Freeman ubacivši 15 poena u isto toliko minuta. Početkom drugog poluvremena momčad s Baldekina već ima ogromnih 51:29, ali su Sinjani ipak počeli pogađati izvana, te su tricama Mandalinića i Kučana zaprijetili, spustivši se na jednoznamenkastu razliku 67:60. Do kraja je tada bilo 5 i pol minuta, ali šanse za preokret nisu se ukazale. Freeman je zabio 26, a Henrik Širko 22 koša uz 4 trice. Milija Miković imao je “double double” učinak od 11 koševa i 12 skokova. Međutim unatoč njihovim vrijednim rezultatima, susret je s dvije trice prelomio Domagoj Bašić. Kapetan je pogađao u kriznim trenucima. U sinjskoj ekipi vrlo solidno je odigrao Amerikanac Varence. 15 koševa uz šut 7/8. Šibenčani dakle u borbi za doigravanje, Alkar s Furnirom i Hermesom za ostanak.

ZABOK – HERMES ANALITICA 89:70

Zabok je vezao dvije pobjede u nizu također istaknuvši ambiciju plasirati se u doigravanje. Nakon važne pobjede u Jazinama, odradili su posao protiv posljednje momčadi na tablici. Predstavili su i pojačanje. Amerikanac Eyassu Worku koji je na početku sezone igrao za Zadar bio je najbolji odmah u prvom nastupu. Ubacio je 23 koša uz 5 asistencija. Gađao je vrlo dobrih 9/18. Jedini je problem što je i zbog toga Luka Tomas dobio samo 16 minuta. Možda je priča samo odgojna, svakako je Tomas dosta toga pokazao u dosadašnjem dijelu prvenstva. Antonio Črnjević je uhvatio sjajnu formu, postigavši ponovno puno…. 18 koševa. Hermes Analitica tradicionalno vrlo solidna u prvom poluvremenu. Košem Kalpića smanjili su na 33:31, međutim kada se “zagorska kompozicija” odvojila, više ju nisu mogli pratiti. Kordić je zabio 17, Mileković 16 koševa u gostujućem sastavu.