HT Premijer liga

KOLUMNA: Ključne pobjede Vrijednosnica i Alkara u borbi za ostanak!!!

Osječke Vrijednosnice i Alkar osvojili vjerojatno krucijalne bodove u borbi za ostanak protiv Furnira i Hermes Analitice. Cibona i Split nadvisili svoje protivnike, Cibona lako protiv Škrljeva, Split teško protiv Zaboka. Marić čak promašio tricu za produžetak sa sirenom. Sinjski Amerikanac Hasan Shakur Varence ponovno je MVP kola. Sonik i Gorica, te Zadar i Šibenka svoje će utakmice odigrati u travnju… Evo i detalja utakmica 26. prvenstvenog kola…

CIBONA – ADRIA OIL ŠKRLJEVO 101:68

Izgorjeli su momci iz Škrljeva u napornom tjednu koji im je donio treću tešku utakmicu u 7 dana. Nakon odličnih partija protiv Sonika i Gorice ispraznili su se bez mogućnosti otpora velikom favoritu. Cibona je već nakon prve četvrtine imala 18, a na poluvremenu 31 koš razlike. Nastavak, sam po sebi, više nije imao osobitu vrijednost. Cibonin trener Jovanović već je navikao na gomilu utakmica bez prave mogućnosti za trening, pa je spretno podijelio minute svojim igračima. Niti jedan nije igrao više od 23. Faktografski, vratio se Markota nakon ozljede, Radovčić već treću utakmicu ide na skoro 10 asistencija. Imao je 9, a pratio ga je Gnjidić s 9 dodavanja. Cibona imala čak osmoricu s najmanje 9 koševa. Novaci Mustapić i Buljević ubacili po 4 poena. Kod Škrljeva je najefikasniji bio Robertson s Kariba. Zabio je 21, Vrgoč 19, a Jelenković traži kontinuitet. Nakon 25 poena Gorici, Ciboni je ubacio samo 3, ali uz 9 asistencija.

SPLIT – ZABOK 77:74

Split je vodio cijelim tijekom meča, ali su gosti promašili tricu za produžetak u posljednjoj sekundi. Gađao je Marić, ali utakmica nije ušla u dodatak. Vidjelo se kako su košarkaši Splita umorni. Zbog ozljeda, ali i predaha nije igrala možda i ponajbolja petorka. Ukić, Perasović, Mesiček, Luković, Marić. Istina i Zaboku je nedostajao Tomas. Bez obzira na taj nesrazmjer, domaćin ima više figura i mogućnosti, te su kontrolirali susret. Ali ne do samog kraja što potvrđuje prva rečenica ovog teksta. Gosti su zadnji puta vodili s 46:45, a Split je u nekoliko navrata u nastavku imao dvoznamenkastu prednost. 2 negativna rekorda obilježila su susret. Split je očajno gađao slobodna bacanja 12/27, a Zabok je odgovorio sličnim šutom za 3 poena 3/21. Zaboku je brzo zbog 5 prekršaja otpao Črnjević ali su ostali konkurentni. Iako nije bio pri šutu (3/10), Luka Babić je bio najkorisniji igrač utakmice sa 7 koševa, 7 asistencija i 11 skokova. 20 poena i dvije važne trice ubacio je Perković, a 16 koševa Kedžo. U Zaboku 19 poena Eyassu Worku.

FURNIR – VRIJEDNOSNICE OSIJEK 83:100

Ključna pobjeda Osjećana kojom su najvjerojatnije osigurali status najjačeg ranga natjecanja i za sljedeću sezonu. Naime Furnir sada ima dvije pobijede manje u odnosu na Vrijednosnice i težak raspored do kraja. Prilično je realno kako će momčad iz Dubrave u dodatno razigravanje s ekipama iz 1. lige. Ovisno o raspletu tih dodatnih kvalifikacija protivnici bi mogli biti Cedevita Junior, Dinamo, Ribola Kaštela, Jazine ili Bosco. Situacija će biti jasnija već u subotu kada je na rasporedu posljednje kolo 1. lige. Furnir pravu šansu u ovoj utakmici nije imao. Osječke Vrijednosnice su u prvom poluvremenu vodile s 12 razlike. Značajnim naporom Furnir je smanjio na 54:49, ali su se nakon toga ugasili i već do svršetka 3. četvrtine Osijek je imao 18 razlike. Bilježimo i nekoliko rariteta. Osijek je igrao praktički samo sa šestoricom, s tim da je Topolović odigrao samo 8 minuta. 4 igrača igrala su preko 38 minuta!!! Tek Paić 33. Izdržali su i dodali još jedan rekord u vrijednoj pobjedi. Naime čak 3 igrača su podijelila status MVP-a s 25 bodova u valorizaciji učinka. To su Lisica, Lakić i Paić. Pavao Paić je zabio 24 uz 7 skokova, Lakić je ugradio 9 poena i 13 asistencija, a Lisica 19 koševa, 5 skokova i 5 asistencija. Da nije bilo sinjskog Amerikanca Varencea osječki bi trojac podijelio i status MVP kola . U Furniru je najviše ubacio Pandurić – 22 koša.

HERMES ANALITICA – ALKAR 73:93

Hermes Analitica se novim porazom najvjerojatnije oprašta od dugogodišnjeg statusa sudionika najjačeg hrvatskog prvenstvenog razreda. Ove sezone definitivno nemaju snagu konkurirati niti najslabijim ekipama. Alkar i Vrijednosnice Osijek nepovratno su im pobjegli, a čini se kako je neuhvatljiva i ekipa Furnira koja bježi dvije pobjede. Raspored je težak i čini se kako se u Hermesu mire sa selidbom u niži rang. Alkar je u srijedu projurio u Domu Dražena Petrovića. 25 poena razlike u 1. poluvremenu to će potvrditi. Cijela prva sinjska petorka išla je iznad 11 poena, a i Duje Putnik s klupe je zabio 10. Amerikanac Hasan Varence ponovno je MVP cijelog kola s 20 koševa, 10 skokova i 3 asistencije i vjerojatno je najzaslužniji što Alkar plovi mirnim vodama. Alkar već nekoliko godina zna odabrati dobre Amerikance. Od domaćih igrača Kučan i Brocić postigli su po 13 poena. U momčadi Hermes Analitice Ivan Svoboda je ubacio 22 koša.