HT Premijer liga

KOLUMNA: Gužva na vrhu… Zadar, Cibona i Gorica s 3 poraza najuspješnije ekipe HT Premijer lige…

Zaredala su prvenstvena kola bez bolesti i odgoda što je velika stvar. Na vrhu, nakon pobjede Splita protiv Zadra, čak 3 izjednačene momčadi. Ljestvica nema jasnu vrijednost zbog toga što neke ekipe moraju nadoknaditi određeni broj utakmica, ali je jasno kako Zadar, Cibona i Gorica imaju najmanje poraza – 3. Cibona i Gorica su lako preskočili neravnopravne protivnike Furnir i Hermes. Sonik je nakon produžetka slavio protiv Alkara. Njihova prva pobjeda nakon 5 poraza, a Osijek je izgubio u gostima kod Škrljeva što je 8. uzastopna izgubljena utakmica. Na premijeri kola sjajno izdanje i pobjeda Šibenke u Zaboku. Pred nama je završnica Kupa Krešimira Ćosića. U polufinalu, u srijedu, igraju Split i Furnir, te Zadar i Cibona, a finale je na programu u subotu. Slijedi analiza 21. prvenstvenog kola…..

SPLIT – ZADAR 82:62

Neočekivano lako Split je nadvisio Zadar s 20 poena viška. Nakon dugo vremena u dalmatinskom je derbiju na parketu dominirala žuta boja. Trener Splita Skelin je riskirao, ali i posve profitirao. Odmarao je Ukića i Lukovića, opteretio svoje najmlađe igrače, a ovi su mu vratili. Poneki od njih poput Perasovića utakmicom sezone. Zadar neobično blijed. Ponovno bez trenera Mršića. Od početka su upali u minus iz kojega se nisu izvukli. Zadar je zaista gađao vrlo slabo, pogodivši 20 od 60 lopti, a trica je bila još i tmurnija 4/24. Osobito beznačajno odigrali su zadarski stranci. Niti jedan nije imao šut iznad 35 %, a posebnu je nervozu manifestirao Onuaku. Tako je susret izgubljen praktički bez otpora.

Ivan Perasović je bio najbolji kod pobjednika. 19 koševa u 22.minute igre. Čak 80% šuta i 4 skoka. Lijepo je bilo vidjeti i petnaestak Gizdavčićevih minuta, a šansu je dobio i Šarić. Za razliku od Brale, u Zadru, koji nije ulazio u igru. Velika je stvar za Split povratak Luke Babića. Na startu se potpuno podredio ekipi s 10 asistencija, 7 skokova i jednom pogođenom loptom. Zaokružio je Babić petorku reprezentativaca u Splitu. S Ukićem, Vrankovićem, Marčinkovićem i Marićem. Iako trenutačno 4. Split šalje jasne signale koliko će snažno ući u proljetne mjesece odluke. Zadar s porazom na diobi 1. mjesta s Cibonom i Goricom. Više nisu usamljeni na vrhu.

FURNIR – CIBONA 84:100

Cibona je odradila 3 utakmice u 4 dana. Pobijedili su u sva 3 nastupa bez većih poteškoća i sada slijedi priprema za srijedu i susret u Zadru u polufinalu Kupa. Furnir je također živio burno. Iznenađujuće je na gostovanju u Zaboku izborio poluzavršnicu Kupa koja ga sljedeći tjedan vodi na Gripe. Jasno im je da uskoro počinje velika bitka za ostanak u ligi. Protivnici su znani – Hermes, Alkar, Vrijednosnice, tako da je susret s Cibonom bio revijalnog tipa. Susret bez nade. I Furnir ima novog stratega Jeronima Šarina pa je i on ovih dana upijao što sve nova ekipa može. Subotnji susret u Dubravi nije nudio točke zapleta. Cibona je od početka kontrolirala sve. Gosti su pogodili čak 15 trica iz 25 pokušaja, a posebno nadahnut je bio Roko Prkačin koji je pogodio svih 5 trica. Kapetan Prkačin je bio i najkorisniji igrač susreta s 19 poena i 6 skokova. Planinić je dodao 18, a najviše minuta dobio je Lovro Gnjidić koji je ubacio 9 poena uz 4 ukradene lopte. Kod domaćina dobra utakmica Andre Isabella s 19 koševa i 9 asistencija.

HERMES ANALITICA – GORICA 88:115

Upitnici ovdje nisu postojali. Potvrđeni stereotip o favoritu  i ekipi koja nema što tražiti. Međutim Hermes Analitica mudro procjenjuje u koje utakmice vrijedi ulagati i ne opterećuje se s Cibonom, Splitom, Zadrom, Goricom i rekordnim porazima. Njihovo društvo je tu, korak od njih i želja im je preskočiti Furnir, Alkar ili Vrijednosnice.

Gorica je ubacila čak 115 poena, iako ne previše trica. Tek 10, ali su zato pogodili 35 dvica iz 50 pokušaja što je 70%. Pa onda 28 asistencija 45 skokova. Usput i interna borba Mazalina i Ljubičiča za status najkorisnijeg igrača utakmice koji je kasnije prerastao u MVP kola. To je Lovro Mazalin koji je postigao 24 koša uz 11 skokova i 8 asistencija. I sve to u 24 minute. Šteta što ga trener Sesar nije još malo pustio do “triple doublea”. Krešimir Ljubičić je zabio 26 uz 13 skokova, pa je Mazalin na kraju pobijedio za 3 boda u valorizaciji učinka. Kalajžić i Baković su preskočili ovu utakmicu. Kod Hermesa je najefikasniji bio Svoboda ubacivši 31 koš.

ADRIA OIL ŠKRLJEVO – VROS 95:87

Neobična utakmica u kojoj je svaka četvrtina pričala svoju priču. Škrljevo je uzelo još jednu pobjedu koja ih je definitivno pozicionirala u samu sredinu ljestvice i njihova će konkurencija u 3. krugu biti Sonik, Zabok i Šibenka za što bolje mjesto za doigravanje. Osječke su Vrijednosnice u seriji poraza. Izgubili su osmu zaredom u čemu su veliku ulogu odigrale i ozljede. Vjerojatno će morati u borbu za ostanak. Osijek je izvrsno otvorio i poveo s 33:20, ali je do poluvremena domaćin kreirao prvi preokret i poveo s 44:40.

Uslijedilo je izjednačeno drugo poluvrijeme bez radikalnih amplituda. Vrijednosnice su povele, a zadnju prednost bilježe samo 5 minuta prije kraja nakon poena Porobića za 78:77. Uslijedila je luda serija trica domaćina. Zaredom su ubacivali Boban, Pilepić i Barnjak. Udarna serija 10:1 u čas posla i iznenadni brzi rasplet inače tijesne utakmice. Kvartet top figura imala je momčad Damira Rajkovića. Robertson je ubacio 20, Pilepić i Barnjak po 19, a Gunjina 15 koševa. U Osijeku koji je i dalje bez Clarencea i Čelebića opet je najbolje brojke imao Lisica. Postigao je 21 koš.

SONIK PUNTAMIKA – ALKAR 84:80 (produžetak)

Drama u Jazinama i pobjeda Sonik Puntamike nakon 5 uzastopnih poraza. S druge strane još jedna velika propuštena prilika Sinjana. Treća u recentnom razdoblju. Izgubili su protiv Gorice i Škrljeva u zadnjim napadima protivnika, a u Zadru su pali u produžetku. Još je teža spoznaja kako su većim dijelom Alkari vodili u Zadru. Evo nekoliko ishodišnih točaka u kojima su mogli prelomiti susret. Alkar je u prvom dijelu vodio s 12 poena razlike 41:29. Pa onda u nastavku sinjsko vodstvo 46:37. Samo nekoliko trenutaka prije kraja Alkar još uvijek vodi sa 63:57. Produžetak je inače izborio Amerikanac Echols. Posljednje vodstvo Sinjana bilo je u 3. minuti dodanog vremena 77:76. Konačni preokret “režirao” je Lovre Runjić s 5 uzastopnih poena. Bacanja i trica za pobjedu Sonika u tvrdom lokalnom okršaju.

Puno propuštenih šansi momčadi Damira Milačića u zadnje vrijeme. Nadaju se kako će trenutačnu frustraciju kad tad naplatiti. Sonik ostaje u borbi za doigravanje. Zadrani su ponovno igrali bez Rašića, a najzaslužniji za pobjedu su Runjić i Cvitković s 23 i 22 poena. Vladović je imao 8 asistencija. Sinjski Amerikanci odigrali su velike utakmice, nedovoljne za slavlje. Echols 31 koš uz šut 10/12, Varence također visoka razina – 16 poena, 12 skokova, 7 pogođenih lopti iz 9 pokušaja.

ZABOK – ŠIBENKA 77:99

Nestvarno dobra utakmica Šibenčana u Zagorju. Osim malenog razdoblja krajem treće i početkom posljednje četvrtine, njihova je dominacija zaista bila impresivna. Zabok prilično umoran i nenavikao na 3 utakmice u samo 6 dana. Prošli su  interesantan put od pobjede protiv Splita do ispadanja od Furnira u Kupu i poraza protiv odličnog Šibenika. Sada Zabok ima 10, Šibenka s nekoliko utakmica manje 9 pobjeda i njihova će borba za doigravanje biti zanimljiva.

Momčad Dženana Rahimića brzo je pobjegla na desetak razlike… Prednost je stalno rasla i u jednom je trenutku iznosila čak 24 poena viška. Zabok je na Črnjevićev pogon  konačno pogodio poneki šut iz daljine, smanjio na samo 75:65, ali su Pleadin i Miković uzvratili i stvorili uvjete za mirnu završnicu. Šibenka je fenomenalno gađala trice ubacivši 14 iz 22 pokušaja što je 63%. Amerikanac Freeman u kontinuitetu igra lako i plodno, a u Zaboku se zaustavio na 28 koševa. Širkova dimenzija je još šira. Zabio je 26 uz 7 asistencija i 6 skokova. Pa onda Miković s “double double” učinkom od 17 poena i 10 uhvaćenih lopti, te mladi Plaedin koji je postigao 12 koševa uz šut 5/5. Šarić i Bašić također su imali finih dionica i to je bilo zaista previše za Zabok u kojem je bolji od ostalih bio Črnjević s 18 poena i 8 skokova.