HT Premijer liga

KOLUMNA: Batur spasio Goricu u Sinju, rekordna pobjeda Splita…

Interesantno 17. prvenstveno kolo. Tricom Batura u zadnjoj sekundi Gorica se spasila i pobijedila u Sinju. Split ostvario rekordnu pobjedu od 66 koševa viška protiv Hermesa. Zabok iznenadio u Jazinama Sonik Puntamiku, a Šibenka nosi važne bodove iz Dubrave protiv Furnira. Zaista zanimljive teme današnje kolumne.

FURNIR – ŠIBENKA 98:104

Šibenka je uzvratila Furniru za poraz u prvom dijelu sezone na Baldekinu. Gosti su generalno kontrolirali utakmicu iako se na svršetku malo zakompliciralo. Izjednačeno prvo poluvrijeme u kojem je domaćin krenuo s izvrsnih 16:7. Krajem druge četvrtine još uvijek Furnir vodi s 47:43, ali u nastavku više nisu poveli. Gosti su se odvojili, otišli na petnaestak poena viška i taj su kapital pred sam kraj gotovo ugrozili. Šibenka je dvije minute prije kraja vodila s 98:88. Ludu seriju, skoro iz očaja, napravili su momci iz Furnira i 12 sekundi prije kraja smanjili su na 100:98. Brzi prekršaj, realizirana slobodna bacanja Henrika Širka i važne bodove nose Šibenčani.

Momčad Dženana Rahimića na taj način bježi iz ladice u kojoj se nalaze ugroženi klubovi za ostanak u ligi. Realno tamo niti ne pripadaju. Igrali su ovoga puta narančasti s osmoricom. Vratio im se Amerikanac Freeman, a sve više vremena dobiva mladi Juraj Pleadin koji je 23 minute iskoristio za 10 koševa i 5 skokova. U sjajnoj je formi Crnogorac Milija Miković. Nakon Gorice još jednom je otišao iznad 20. Ubacio je čak 32 uz šut 13/19. Širko je dodao 25, Freman 15. I još jedan raritet. Šibenčani su slobodna bacanja gađali 19/19. Luka Pandurić je i ovaj puta bio najbolji u Furniru ubacivši 21, odlični Lukša Buljević 17. Momčad iz Dubrave nakon odlaska 3 igrača jest u određenoj rekonstrukciji i s novim strancima potrebna im je što brža adaptacija. Svakako vrlo vrijedni bodovi Šibenke.

ALKAR – GORICA 73:74

Tricom Ivana Batura u zadnjoj sekundi Gorica se izvukla u Sinju. Alkari su propustili kreirati senzaciju, koju su dobrom igrom, čini se, zaslužili. Presudila su promašena slobodna bacanja sinjskih Amerikanaca Varencea i Echolsa. Obojica u promašila po jedno u posljednjih 15 sekundi, aktiviravši tako goste, koji su 4 sekunde prije svršetka krenuli prema naprijed sa svoje polovice i Batur je na asistenciju Kalajžića pogodio tricu sa sirenom.

Alkar je u prvom poluvremenu stalno vodio, najviše s 33:22 minutu i pol prije poluvremena. Gorica je kao i u Šibeniku prije par dana vrlo slabo gađala. Ubacili su tako gosti u drugoj četvrtini samo 9 koševa, od čega tek 4 u zadnjih 6 minuta. Pauza je ponovno, kao i na Baldekinu, dobro došla Gorici. Već nakon 7 minuta nastavka gosti su preokrenuli rezultat i poveli s 43:42, ali su taj zanos relativno brzo ispucali pa je uslijedila posve ravnopravna borba do samog svršetka. I to do te mjere da u posljednjoj četvrtini niti jedna ekipa nije imala prednost višu od 3 koša razlike. Generalno, bez Josipa Sesara na klupi, koji bi se uskoro trebao vratiti, Gorica igra s manje koncentracije. Preskočili su međutim gostovanja u Šibeniku i Sinju, ali nisu igrali dobro. Međutim jedna su od momčadi koja je najčešće morala u samoizolaciju. Ritam im je potpuno razbijen i treba im vrijeme za regeneraciju. Gorica je opet imala petoricu s 10 i više poena, a Ivan Batur je i zbog pobjedničkog koša najbolji igrač utakmice. Zabio je 11 poena uz 7 skokova i 4 asistencije. Krešimir Ljubičić ostvario je novi “double double” učinka s po 10 koševa i skokova. Amerikanci su nosili Alkar, ali i promašivali ključna slobodna bacanja. Varence je završio s 10 poena i 12 uhvaćenih lopti, Echols je ubacio 21, a Kučan 13 koševa. Alkar propustio važne bodove u borbi za ostanak, Gorica ostala na vrhu, odmah iza Zadra.

SONIK PUNTAMIKA – ZABOK 64:75

Velika pobjeda Zaboka u Jazinama kojom su se ponovno aktivno uključili u borbu za doigravanje. Poništili su tako domaći poraz protiv Škrljeva. Sonik Puntamika, inače najugodnije iznenađenje prvenstva, nekako je očekivano imala više problema u utakmici u kojoj su svi očekivali njihovu pobjedu. Krenuli su odlično i u 14. minuti tricom Rašića poveli s 31:20. Međutim, u sljedećih 6 minuta Zadrani su ubacili samo 4 poena. Serijom 14:4 Zabok se posve vratio do poluvremena, a većinu koševa zabili su bekovi Tomas i Petar Marić. Tih 35:34 za Sonik bilo je i njihovo posljednje vodstvo u utakmici. Zabok je stečenu prednost održavao do kraja. Istina, bilo je određenih rezultatskih kontakata koji su mogli domaćina vratiti u korito očekivane pobjede, ali kontrola rezultata gosta bila je postojana.

Par minuta prije svršetka zadnja prijetnja momčadi Hrvoja Vlašića kada su smanjili na 65:62, ali je Zabok odbio napade izvrsnom završnicom Črnjevića i Tomasa. Taj je dvojac bio i najzaslužniji za vrijedne bodove momčadi iz Zagorja. Antonio Črnjević već u kontinuitetu igra sjajno, a uspio i nadomjestiti i skakački udio centra Primorca koji je napustio klub. Črnjević je imao “double doble” učinak od 23 koša i 10 skokova. Luka Tomas zabio je 13, uz čak 9 asistencija i 6 skokova. U redovima domaće ekipe najbolji je bio Tomislav Cvitković s 25 koševa. Za kraj treba dodati kako je Zabok igrao sa samo sedmoricom što donedavno nije bio slučaj, ali će im se uskoro priključiti Amerikanac Worku koji je stigao iz Zadra.

SPLIT – HERMES ANALITICA 125:59

Rekordna pobjeda košarkaša Splita u susretima hrvatskog prvenstva. 66 koševa razlike brutalni je odnos snaga jedne od najboljih i vjerojatno najslabije momčadi HT Premijer lige. U najavi susreta napisali smo kako Split sigurno uzima bodove i kako je to utakmica u kojoj nisu potrebni klišeji o respektu, dobrom i lošem danu i slične verbalne egzibicije.

Nositelji igre su odmarali, a veliku minutažu dobili su mladići koji će u budućnosti vjerojatno participirati sve više i više. Perasović i Gizdavčić igrali su 30, a Šarić 25 minuta. Roko Gizdavčić je bio odličan. Ima nešto posebno u njemu, iako će to morati pokazati u jačim susretima. Ali skupio je čak 32 boda u valorizaciji učinka. Gizdavčić je ubacio 19 koševa uz 10 skokova, a pogodio je 5 trica iz 6 pokušaja. Darko Bajo također je imao dvocifreni učinak u 2 segmenta. 22 poena, 11 skokova i samo jedan promašaj u susretu. Split je imao 64% preciznosti šuta, a skupili su i nevjerojatnih 37 asistencija. Hermes Analitica je posao napravila u srijedu pobijedivši Furnir, ostavši tako u borbi za ostanak u ligi. Dvije utakmice u par dana, u tako skromnom kadru, za njih su nemoguće. Filip Kordić je kod gostiju zabio najviše – 13.