HT Premijer liga

KOLUMNA: 4 kola prije kraja i dalje velika gužva na vrhu!

Čak 5 dana trajala je 29. prvenstvena dionica. Proteklo je bez iznenađenja. Zadar je u gradskom okršaju nadvisio u Jazinama Sonik, Cibona odradila trening s Hermesom. Osijek je stigao do 4. uzastopne pobjede i to u Šibeniku. Zabok stigao nakon dužeg vremena do bodova i to protiv Alkara, a Škrljevo ostaje u borbi za 5.  mjesto pobjedom protiv Furnira. Odgođena je utakmica Gorice i Splita. Najneizvjesnije je na vrhu gdje stiže rasplet u sljedeća 4 kola. Na dnu je jasno kako Hermes gubi svaku šansu za spas, a Furnir će u dodatne kvalifikacije…

SONIK PUNTAMIKA – ZADAR 68:80

Očekivano Sonik nije uspio ponoviti senzaciju iz studenog mjeseca kada su u Jazinama pobijedili Zadar sa 78:73. Prvoplasirana momčad prvenstva ušla je iznimno koncentrirano u utakmicu i brzo stvorila 15 poena viška. Domaćin je igrao bez Gospića i Jošića, a Zadar bez Brale. Međutim žilavi su momci Hrvoja Vlašića. Pogodili su nekoliko trica, povukli su Vladović i Zovko pa su ostali u igri. Dapače početkom drugog poluvremena smanjili su na samo 50:46, ali je sljedeći udar Zadra bio upečatljiv i nenadoknadiv. Uspio je Veljko Mršić donekle i sačuvati neke igrače, pa je Carter odigrao 14 minuta, Mavra nešto više, a samo je par minuta dobio Bursać koji u zadnje vrijeme igra izvrsno. U takvim okolnostima najkorisniji je bio Chianu Onuaku s 14 poena i 8 skokova, a Jordano je zabio 12 i to sve vanjskim šutom. Trice 4/6. U Soniku, koji je i dalje 5. s pobjedom više od Škrljeva, Zovko je ubacio 15, a Vladović i Vručinić 12. Slabija večer vrlo talentiranih Runjića i Rašića koji su zajedno postigli 5. poena. Zadar je i dalje 1. Već u četvrtak im u goste dolazi Gorica.

CIBONA – HERMES ANALITICA 111:76

35 koševa razlike Cibone protiv Hermes Analitice već u prvom poluvremenu jasno će poručiti kakva je razlika između jedne od vodećih ekipa lige i Hermesa koji lagano gasi svoj status “prvoligaša”. Teško da se i u smislu treninga nešto više može uzeti iz ovog susreta. Da je Cibonina struka željela Roko Prkačin je mogao do 50 poena. Mladi Cibonin kapetan je u 28 minuta gotovo ostvario “triple double” učinak. Nedostajala je samo jedna asistencija. Prkačin je zabio 29 uz 15 skokova i 9 uspješnih dodavanja. Tu je pratnja Danka Brankovića sa 17 koševa i 6 skokova, te Drežnjaka koji se zaustavio na 19 poena. Cibona je imala 56 skokova!!! Čak 32 više od Hermesa. Gosti su tradicionalno ispucali daleko više trica nego dvica i uočljiv je nažalost njihov rekreativan pristup. Nastavak je bio rezultatski izjednačen, ali to nije košarka koju će itko pamtiti. U Hermes Analitici Šutalo je ubacio 22 poena, Svoboda 21.

ŠIBENKA – VROS 81:93

Osjećani nastavljaju uspješan niz i nakon pobjede na Baldekinu stigli su na pobjedu zaostatka u odnosu na Šibenku. Vrijednosnice su kontrolirale utakmicu i Šibenka je uspjela pred kraj uhvatiti malenu šansu. Košem Jurkovića smanjili su domaći igrači na 68:65, ali nije bilo snage za preokret. Izdržali su košarkaši Osijeka praktički s početnom petorkom. Nevjerojatno, ali nitko iz te petorke nije odigrao manje od 35 minuta. Lakić čak svih 40. Logično je da su i njihovi učinci bili veliki. Kapetan Kujundžić igra u “ludoj” formi. 29 koševa i 10 skokova. Paić gotovo niti milimetar slabiji. Također “double double” dostignuće od 23 poena i 10 uhvaćenih lopti. Pa onda Porobić s 19 koševa, Lakić opet blizu “triple double” rezultatu. Plus vrlo solidni Lisica. Eto kako petorica mogu nadvisiti Šibenku u kojoj je ponovno najviše donio Miković. I to 23 koša. Vrijedna serija Osijeka kojom su definitivno osigurali ostanak te se posve približili Šibenki koja istina ima utakmicu manje.

ZABOK – ALKAR 76:62

Zabok je zasada obranio 7. mjesto u HT Premijer ligi. Nakon serije poraza Zagorci su odigrali vrlo dobru utakmicu i relativno lako nadvisili vrlo solidni Alkar. Sinjani su nakon pobjeda u posljednjim važnim susretima odigrali izrazito neprecizno. Tek tridesetak posto šuta, prilični deficit u skoku, pa je neizvjesnost  izostala. Rijetka utakmica u kojoj su podbacili njihovi Amerikanci Echols i Varence koji su ubacili po 7 koševa. I dok je samo Granić u Alkaru išao iznad 10 poena i to do 13, domaćin je imao četvoricu. Petar Marić je bio najefikasniji s 19, a slijedili su ga Anzulović s 13, te Worku i Tomas s po 11. Unatoč porazu Sinjani su mirni jer i dalje imaju 3 koraka ispred Furnira samo 4 kola prije kraja.

ADRIA OIL ŠKRLJEVO – FURNIR 97:81

Odličan otpor Furnira kod Škrljeva u prvom poluvremenu, ali je snažna treća četvrtina prevagnula na stranu domaćina. Velikom serijom 9:0 Furnir je poveo polovicom druge četvrtine s 37:31. Vodili su povremeno sve do završnice poluvremena, ali je Škrljevo treću dionicu riješilo u svoju korist s 29:14. Uništen je tako otpor momčadi iz Dubrave, iz Zagreba, pa je završilo u revijalnom tonu. Iako bez Pilepića i Arslanagića momčad Damira Rajkovića učvršćuje 6. poziciju s nadom kako se mogu boriti i za 5. mjesto sa Sonikom koji je u ovom kolu poražen. 2 segmenta igre posebno upadaju u oči. Škrljevo je pogodilo 28 od 40 dvica što je fantastičnih 70%. Imali su i 11 asistencija više. Također i daleko više raspoloženih pojedinaca, odnosno četvorku koja je ubacila više od 12 koševa. Najefikasniji su bili Gunjina s 20 i Barnjak s 19 poena. Jelenković je imao 9 asistencija, Robertson 7 skokova. U Furniru je podbacio Amerikanac Isabell koji je u prethodna 2 kola rušio statističke rekorde. Ovoga puta skroman sa šutom 2/9. Više od ostalih ubacili su Jerković i Smolić 19, odnosno 18. Furnir je 4 kola prije kraja gotovo sigurno pretposljednji i morat će u dodatne kvalifikacije.