HT Premijer liga (6. kolo): Zadar teže no očekivano svladao Vrijednosnice Osijek

KK ZADAR – KK VRIJEDNOSNICE OSIJEK 86:78 (21-23, 15-19, 25-17, 25-19)

Zadrani su u susretu 6. kola HT Premijer lige s više muke nego li je bilo očekivano savladali Vrijednosnice iz Osijeka rezultatom 86:78. Najbolji igrač susreta bio je Martin Junaković s 15 koševa i 12 asistencija, dok je specijalan naglasak na svoju igru pridobio i Tomislav Buljan koji je uz 12 koševa uhvatio i 10 skokova.

Zadrani su susret otvorili vrlo dobro te su na samom startu imali prednost od 8:2 te je sve do 17:9 to izgledalo kao da će Zadar vrlo lako stići do nove premijerligaške pobjede. Nakon toga, proradio je jedan od ponajboljih igrača gostiju Đorđe Topolović te je Osijek prvenstveno zahvaljujući njegovoj igri pod košem stigao do prednosti od 21:23.

Nije se Zadar stigao oporaviti ni u nastavku pa su Osječani cijelu drugu dionicu bili u vodstvu. Kako je rotacija Zadra bila skraćena neigranjem Mavre i Lukovića, minimalnom minutažom privremeni trener Srđan Helbich tražio je najraspoloženije danas te je Zadrova igra u trenucima kada su se na parketu našli Brala, Buljan i Paponja izgledala poprilično dobro. Ipak na kraju prvog poluvremena Osijek je još uvijek bio u prednosti te je držao prednost od 36:42.

Zadar, 19.10.2021. – HT Premijer liga, utakmica 6. kola između KK Zadar i KK Vrijednosnice Osijek. Foto KK Zadar/Zvonko KUCELIN

Zadar je u nastavku počeo pokazivati znakove života, serijom 6:2 stigao je i do minusa od dva koša, no tu je opet Osijek vratio svoje dobro izdanje na parket Dvorane Krešimira Ćosića. Vrlo brzo je i +9 naginjalo na stranu Slavonaca, no tri minute prije isteka 30. minute igre, Zadar se probudio te je konačno vratio vodstvo na svoj konto tricom Tomislava Buljana za 61:59.

Novu veću zadarsku prednost nakon one u prvoj dionici režirali su monstruoznim zakucavanjem mladi Tomislav Buljan i dvama bacanjima i tricom Justin Carter što je označilo da je Zadar konačno ustao iz zimskog sna u ovom susretu, pa je trener gostiju Marko Mandić morao zvati minutu odmora ne bi li gosti ipak uspjeli iznenaditi domaćine. Zadnji ‘vlak za spas’ gostiju hvatao je Đorđe Topolović koji ovu sezonu igra u fenomenalnoj formi, on tako bio ključan igrač VROS-a za povratak na četiri koša minusa. Zadar je imao priliku doći i do dvoznamenkaste prednosti kod rezultata 80:72, no tu nije bilo uspjeha pa je tricom Lisice Osijek ‘puhao za vratom’ kod samo -3. Ipak Zadar je nakon minute odmora susret konačno i prelomio pa je tako slavio s 86:78.

Najbolji igrač Zadra danas je bio Martin Junaković s 15 koševa i 12 asistencija, odličan je bio i Tomislav Buljan s 12 koševa i 10 skokova, Justin Carter zabio je 13, Domagoj Vuković 12, a petorku dvocifrenih zaokružio je Uroš Luković s 10 koševa. Kod gostiju Đorđe Topolović zabio je 22, dok je Makoi Anayirabani zabio 15.

Srđan Helbich, trener Zadra: “Znali smo da će biti teška utakmica, ali ne baš ovako. Osijek se pokazao kao čvrsta ekipa, mladi su i željni su dokazivanja protiv ovakvog protivnika. Svaka čast dečkima što su izvukli pobjedu, ali imamo puno posla da neke stvari promijenimo, da počnemo bolje igrati jer se dosta mučimo u napadu i u obrani.”

Tomislav Buljan, igrač Zadra: “Jako teška utakmica, pogotovo nakon svih okolnosti. Nije bilo lako, ali najvažnije je da smo pobijedili. Ne bih mogao ovako igrati bez mojih suigrača i navijača koji su mi dali veliku podršku večeras i kad bi promašio i kad bi napravio nešto dobro. Ja se njima svima zahvaljujem na tome.”

Marko Mandić, trener Vrijednosnica Osijek: “Bili smo u igri cijelu utakmicu, čak smo bili na -3 minutu prije kraja. Bila je prilika pobijediti danas, ali Zadar je uspio pobijediti.”

Đorđe Topolović, igrač Vrijednosnica Osijek: “Čestitam mojoj ekipi na odličnoj borbi. Sjajno smo igrali pogotovo prvih 35 minuta. Na kraju Zadar je svojim iskustvom i kvalitetom presudio utakmicu. Čestitam Zadru i želim im sreću u nastavku sezone.”

KK Zadar, FOTO: Zvonko Kucelin