HT Premijer liga

KOLUMNA: Zadar proletio kraj Cibone i uzeo 1. mjesto na tablici!

Zadar je u velikom derbiju u Zagrebu potpuno nadigrao Cibonu i sada su usamljeni na vrhu. Gorica je iz treće samoizolacije ponovno izašla s pobjedom. Svladali su i Zabok, a Škrljevo je opet u gornjem dijelu ljestvice nakon očekivane pobjede protiv Hermesa. U posljednji trenutak odgođena je utakmica između Sonik Puntamike i Šibenke zbog samoizolacije u koju su morali Šibenčani, a već ranije su pomaknuti i susreti između Alkara i Splita, te osječkih Vrijednosnica i Furnira. Slijedi analiza odigranih utakmica s posebnim naglaskom na derbi…

CIBONA – ZADAR 62:81

Velika noć Zadra u Domu Dražena Petrovića. Pobijediti u derbiju Cibonu u njenoj dvorani s dvadesetak poena viška, spustiti je na samo 62 poena, kontrolirati cijelu utakmicu… To je velika stvar. Cijela je ekipa bila razigrana i logično kako pohvale zaslužuje trener Veljko Mršić koji potpisuje s klupe ovaj uspjeh. Samo je u jednom trenutku Cibona povela s 26:24 kada je suzbila prvi zadarski udar. Početkom nastavka i posljednje izjednačenje u susretu 40:40 i snažan odlazak Zadra prema uvjerljivoj pobjedi.

Najbolji potezi: Cibona vs Zadar – 13. kolo HT Premijer liga

Dominik Mavra je bio prvi igrač utakmice. 21 koš i 5 asistencija. Igrao je bez grča, pronalazio balans u rješenjima. Sjajan miks prodora, kvalitetnog šuta i razigravanja centara probijanjem prve Cibonine linije. Kada ga nije bilo na parketu odlično je uskakao Martin Junaković. Mršićeva momčad je defanzivno izgledala sjajno, a iako se svi odlično znaju, pripremio je i efekt iznenađenja u figuri Jana Palokaja koji je odigrao vjerojatno najbolju utakmicu od odlaska iz Zagreba u Zadar. Dobio je čak 28 minuta za 10 koševa uz tradicionalno dobru obranu. Pa onda motivirani Gilbert, vrlo solidni Amerikanci Carter i Onuaku, skakački raspoloženi Bursać i Vuković, a predstavio se s prvih 18 minuta Kodi Justice. Zbilja neobično zrela partija Zadra.

Cibona pak nekako prazna. Kao da su novi igrači izazvali određeni disbalans u minutaži i bit će potrebno vrijeme treneru Veliću uigrati ekipu. Naime, dolaskom Planinića, Markota  je odigrao samo 4 minute, a Bundović 8. Nakić također igra malo, Drežnjak je ispao iz šuterske forme, Prkačin je bio predaleko od koša. Novačić oscilira od 28 koševa u zadnjoj regionalnoj utakmici do samo 2 protiv Zadra. Cibona je izgubila 16 lopti, promašila 20 trica iz 28 pokušaja. Nešto bolje od ostalih igrali su novaci Darko Planinić koji je pogodio 7 od 9 lopti za 15 koševa i Scott Reynolds s 10 poena i 8 asistencija, ali je obrambeno prilično puštao. Vrijedna pobjeda Zadra u derbiju, kojom su sada usamljeni na vrhu. Bili su nakon samoizolacije svježi, racionalni, bolji nego ikada dosada pod vodstvom Veljka Mršića.

GORICA – ZABOK 90:68

Nova uvjerljiva pobjeda Gorice kojoj eto niti treća samoizolacija ne može ništa. Ne padaju u formi i lako su preskočili u svojoj dvorani i Zabok. Neizvjesnost je trajala desetak minuta. Zagorci su vodili na kraju prve četvrtine, ali je domaćin u drugoj riješio susret. Taj dio pripao je ekipi Josipa Sesara s 29:15 čime je dramatika utihnula, te je Gorica nastavila povećavati prednost.

Trener Gorice je uspješno dozirao momčad jer će nastavak prvenstva biti izrazito gust. Goricu čekaju odgođene utakmice, a potom u 5 dana i susreti s vodećim momčadima prvenstva. Najprije odlazak 18. prosinca u Zadar, a 23.12. u Veliku Goricu stiže Cibona. I zbog toga među ostalim, u domaćoj ekipi nitko nije igrao duže od 22. minute. Centri su ubacili najviše. Baković 15, Ljubičić 14. Nije igrao novi igrač Krapić. Borna Kapusta je u 18 minuta imao 9 asistencija. Kod Zaboka je najefikasniji bio Luka Tomas s 18 koševa. Zabok je tako “ispucao” najteže utakmice u nizu i nakon poraza protiv Zadra, Cibone i Gorice kreće lakši raspored i borba za sredinu ljestvice.

ADRIA OIL ŠKRLJEVO – HERMES ANALITICA 89:72

Momčad Škrljeva je očekivano stigla do nove prvenstvene pobjede protiv posljednje Hermes Analitice i u znaku “šestica” nastavljaju svoj put. Naime, trenutačno drže 6. mjesto s omjerom 6/6 i nadaju se doigravanju. Hermes je izgubio i desetu od 11 utakmica iako nisu bili posve nekonkurentni. 10 minuta prije kraja uspjeli su smanjiti na samo 5 poena minusa 60:55, ali su lošim ulaskom u četvrtinu raspleta splasnuli, te pretrpjeli još jedan visok poraz. Škrljevo je igralo bez teškog centra Robertsona, ali je prvih dvadesetak minuta dobio Fran Pilepić. Odmah je jasno pokazao koliko će biti koristan, završivši meč s 13 poena uz dvije pogođene trice. Uz njega će još bolje izgledati i Jure Gunjina koji je ostvario “double double” učinak od 18 koševa i 12 skokova, a imao je i 5 uspješnih dodavanja. Prikupio je 31 bod u valorizaciji učinka i da je kolo potpuno proglasili bi njegov MVP status. Vrlo dobro je odigrao Barnjak dodavši 17 poena. S druge strane istaknuo se Ivan Svoboda koji često zna otići iznad 20, pa je ovaj susret okončao s 25. Grgur Brčić dodao je 14 koševa i 8 skokova.

Najbolji potezi: Adia Oil Škrljevo vs. Hermes Analitica – 13. kolo HT Premijer liga