HT Premijer liga

K O L U M N A: Sonik Puntamika preskočila i Split, Zadar slavio u Osijeku, Cibona u Sinju…

Burna košarkaška prvenstvena srijeda. Gorica i Šibenka morali su odgoditi susret zbog 3 zaražena igrača Gorice korona virusom. Sonik Puntamika stigla do velike pobjede nad Splitom koja ih i dalje drži na diobi 1. mjesta s Cibonom i Zadrom. Cibona je lako slavila u Sinju, Zadar znatno teže u Osijeku. Hermes Analitica ostvarila prvu pobjedu i to nakon 2 produžetka protiv Furnira, a Škrljevo je s 3 pobjede u gornjem dijelu tablice nakon što su preskočili i Zabok. Opširnije u nastavku o košarkaškoj srijedi…

VROS – ZADAR 69:78

U prilično nervoznoj utakmici, netipično velikog broja izgubljenih lopti Zadar je kontrolirao situaciju u Osijeku i uzeo bodove. Domaćin je krajem prve četvrtine imao najveću prednost od 16:11, ali je ekipa Veljka Mršića preokrenula i povela s 39:31. Antonio Jordano je brzo ušao u probleme s prekršajima pa je propustio petnaestak minuta ovog susreta. Goste su vukli energijom Dominic Gilbert i dubinom koju je osvajao dobrim postavljanjem Jure Planinić. Zadarski stranci ponovno vrlo skromni, u iščekivanju već petog koji bi uskoro trebao doći. I Vrijednosnice će pričekati pravu formu svog pojačanja Ozrena Pavlovića koji je promašio svih 5 lopti iz igre. Zadar je izgubio 28 lopti što zvuči nestvarno, ali i Osijek 19. Pored toga gosti su pogodili samo dvije trice iz 16 pokušaja pa su ipak pobijedili. Bili su daleko bolji od Osjećana u šutu za 2 poena. Vrijednosnice su u tom segmentu imale samo 35% preciznosti. Početkom posljednjeg dijela Osijek je smanjio na 56:53, ali su propustili realizirati sljedećih 5 napada. 13 koševa i 11 skokova Australca Gilberta, Mavra je zabio 14, ali uz 9 izgubljenih lopti!!! Antonio Jordano s 20 koševa i 5 trica bio je najefikasniji u domaćim redovima.

SONIK PUNTAMIKA – SPLIT 80:77

Velika pobjeda Sonik Puntamike protiv favorita Splita. Sonik na taj način i dalje dijeli 1. mjesto na ljestvici sa Zadrom i Cibonom. Domaćin je iskoristio mentalno pražnjenje Splićana nakon pobjede u teškoj utakmici regionalne lige. Nametnuli su tempo brzo se odvojivši na 10 poena razlike. Gosti su povremeno stizali, no njihovi periodi kvalitetne igre bili su sporadični. Izvrsni Runjić i Cvitković nosili su ambicije Sonik Puntamike, pa su polovicom treće četvrtine stekli 15 koševa razlike 59:44. Tada su istina već bili u ozbiljnim problemima s prekršajima koji će kulminirati u samoj završnici. Energijom Perkovića i dobrim dionicama Lukovića i Mesićeka momčad Ivice Skelina smanjila je na samo 77:75 minutu prije kraja. Sonik je ostao bez Šarlije i Cvitkovića, a presudila je osvojena Runjićeva lopta. Na kraju i Perkovićeva promašena trica za izjednačenje 12 sekundi prije svršetka. Do neba motivirani Lovre Runjić je protiv donedavnog kluba odigrao fantastično. S 20 koševa, 5 skokova, 5 asistencija i 6 ukradenih lopti Runjić je ostvario najveću valorizaciju učinka. Sasvim blizu je i izvedba Tomislava Cvitkovića koji je susret zaključio s 26 poena i 6 skokova. Kod Splita Mesiček 19, Perković 18 koševa. Čestitke Sonik Puntamiki i njihovom treneru Hrvoju Vlašiću.

ALKAR – CIBONA 66:99

Cibona je u Sinju odigrala ozbiljno iskalivši bijes nakon loših regionalnih večeri. Alkar niti u drukčijim okolnostima ne bi imao nikakvu šansu, ali dodatni motiv i ozbiljnost Zagrepčana suset su odlučili već nakon prve četvrtine. Cibona je kasnije povremeno bježala i četrdesetak poena razlike. Trener Velić najveću je minutažu dao Toniju Nakiću. Samo je on odigrao više od 30 minuta. Pretpostvka je kako mu je trener želio vratiti samopozdanje. Nakić je s 18 koševa odigrao dobro i korisno. Samo je Novačić s 22 bio efikasniji, a Mateo Dražnjak je završio s 15 poena. Zbog ozljede nije igrao kapetan Roko Prkačin. 14 minuta dobio je i Lovro Gnjidić te je postigao 6 koševa. Kod Alkara 3 dvoznamenkasta učinka. Varence je zabio 16, a Echols i Hrvoje Vučić po 14. Širina je ostala na Ciboninoj strani, pa će Sinjani nakon teških okršaja sa Zadrom i Cibonom od sljedećeg kola ponovno u prave borbe.

ADRIA OIL ŠKRLJEVO – ZABOK 77:75

Odlična utakmica Škrljeva i Zaboka riješena jednim skokom u napadu 7 sekundi prije kraja. Tada je naime Gunjina promašio drugo slobodno bacanje, ali je loptu osvojio Roberson. Nije to bila jedina šansa Zagoraca, ali svakako posljednja da jednu naoko kontroliranu utakmicu od strane domaćina odvedu na svoju stranu. Naime već u prvoj četvrtini Škrljevo je stvorilo desetak poena prednosti. Tu su razliku s manjim amplitudama držali do početka posljednje četvrtine. Zabok je pri minusu 62:52, napravio seriju 8:0 u samo dvije minute koju su potpisali iskusni Markota i Marić. Prije opisane završnice velike je šanse propustio Damir Markota. Promašio je tricu kod vodstva Škrljeva 73:72, a nešto kasnije, ostala mu je lopta 5 sekundi u rukama prilikom izvođenja. Škrljevo je imalo četvoricu s 10 ili više poena, ali je najkorisniji bio Antonio Boban s 9 poena i 12 skokova. Adnan Arslanagić je zabio najviše, 15. Šime Lisica s 14 koševa najefikasniji u Zaboku.

HERMES ANALITICA – FURNIR 115:111 (nakon 2 produžetka)

Luda utakmica u Domu Dražena Petrovića. Susret s 2 produžetka koji dokazuje koliko sjajna može biti i predstava slabije kvalitetnih ekipa ako nudi takvu razinu energije, borbenosti i dramatičnosti. Utakmica u najavi postavljenja praktički kao kvalifikacijska, jer bi Furnir pobjedom pobjegao 2 koraka direktnom konkurentu. Ovako, Hermes je prvom pobjedom u prvenstvu sada izjednačen s momčadi iz Dubrave. Tu su i Sinjani, pa perspektiva Hermes Analitice više nije onako sumorna i siva kao prije srijede. Domaćin je do slavlja stigao s praktički samo 7 igrača, od kojih su šestorica odigrala više od 30 minuta, a Ante Krapić svih 50!!! Gosti nisu iskoristili njihov kratak kadar jer je ranim izlaskom Luke Pandurića i Furnir zapravo igrao sa sedmoricom. U tom iscrpljujućem ritmu sve je otišlo na stranu Hermesa. Domaćin je stalno vodio. Krajem prvog dijela tricom Perića i s 47:30. Furnir se žilavo vraćao, čak pri svršetku i 2 puta poveo poenima Jerkovića i Brankovića. Smolić je izborio produžetak, a kasnije, sjajnom tricom, Mihajlo Jerković borbu prenosi u 2. produžetak. Tek tada, u razdoblju između 45. i 50. minute dominacija Hermes Analitice. Bijeg na 7 razlike i konačna pobjeda. Ante Krapić ponovno je bio najbolji i to bez sekunde predaha. Ubacio je 30 koševa uz 9 skokova i 4 asistencije. Svoboda je dodao 26, a Kordić 24 poena. Kod Furnira 25 koševa Majića, 20 Perića. Nakon ove drame prilično je jasno kako će biti još sličnih okršaja u borbi za ostanak.