HT Premijer liga

K O L U M N A: 5 ekipa izjednačeno na vrhu HT Premijer lige!

Nakon 4. kola nema više neporaženih ekipa u HT premijer ligi… Cibona je pobijedila Goricu, tako da na vrhu imamo čak 5 momčadi s omjerom 3-1. Split je nadvisio Škrljevo, Šibenka uvjerljiva protiv Hermesa koji je i dalje jedini bez pobjede. Zabok je velikim preokretom pobijedio osječke Vrijednosnice, a Sonik Puntamika je u tijesnoj završnici izvukla bodove u Dubravi kod Furnira. Još ranije, u srijedu, Zadar je lako preskočio Alkar. Donosimo analize i komentare s naših prvenstvenih parketa…

CIBONA – GORICA 79:69

Derbi ispunjenih očekivanja. Uz mrvicu više dramatike utakmica bi se pamtila. Ovako, Cibona je ipak kontrolirala priču, zasluženo pobijedila i izjednačila se na vrhu s Goricom i još nekoliko ekipa. Dosada jedina neporažena momčad prvenstva Gorica krenula je opako. Pogodili su gosti 5 trica iz prvih 5 pokušaja, problem je jedinio što je Cibona sve pratila i nisu suviše rezultatski kasnili, pa je tako najveće odvajanje Gorice bilo 17:12. Bilo je potom sve izjednačeno do svršetka prvog poluvremena kada je Cibona i došla do najveće prednosti 41:36.

Presudila je treća četvrtina u kojoj je blistavo odigrao Roko Prkačin. Zabio je 14 koševa od Ciboninih  20 u tom razdoblju, pa je ekipa Ivana Velića otišla na 15 razlike. Nije se dala žilava Gorica, poslali su prijetnju i minutu i pol prije kraja smanjili na 73:68. Presudio je Mateo Drežnjak s 5 poena u nizu. 4 igrača Cibone postiglo je 69 poena, kao cijela Gorica. Roko Prkačin ostvario je još jedan “double double” učinak od 22 koša i 12 skokova. Već treći ove sezone. Odlična partija Josipa Bilinovca. Dosta je igrao na playu ubacivši 17 uz čak 5 trica iz 8 pokušaja. Bundović i Drežnjak dodali su 15 koševa. U Gorici opet je najbolji bio Lovro Mazalin s 21-im košem i 9 skokova. Međutim samo je još Batur išao iznad 10 koševa ubacivši 12. Fina razina energije, vrlo solidna utakmica i zasluženo slavlje Cibone.

SPLIT – ADRIA OIL ŠKRLJEVO 89:77

Uzbudljiva utakmica na Gripama, s puno rezultatskih amplituda i relativno mirnom završnicom u kojoj je Split stigao do treće uzastopne pobjede u prvenstvu. Košem Perkovića u prvom napadu druge četvrtine domaćin je poveo s 27:14, ali je Škrljevo napravilo nevjerojatnu seriju 25:8 i u završnici poluvremena stvorilo 4 koša razlike 39:35. U novom i konačnom preokretu kojeg je Split ostvario u nastavku veliku su ulogu odigrala pojačanja koja su stigla unazad 2 tjedna Luković i Mesiček. Split je pobjegao na 14 razlike i Škrljevo više nije imalo snage za novi priključak.

Split je dramatičnu prednost imao u skoku 43/24, a Vranković i Marčinković imali su po 10 uhvaćenih lopti. Najkorisniji igrač susreta bio je Sani Čampara s 15 poena i 10 asistencija, koševima su ga pratili Luković, Mesiček i Bajo s 18, 16 i 14 koševa. Jure Gunjina je ponovno bio najbolji u Adria Oil Škrljevu. Zabio je 18, sve su bolje partije Josipa Barnjaka koji se zaustavio na 14 koševa i 8 asistencija.

FURNIR – SONIK PUNTAMIKA 77:80

Potpuno izjednačena utakmica koja je mogla otići i na stranu Furnira. Momčad Vlade Krstića vodila je u nekoliko navrata i sa 7 poena razlike, pa tako i u drugom poluvremenu 52:45. Nisu prelomili susret ni u samoj završnici pri vodstvu 70:66. Rašić tada ubacuje ključnu tricu priključka 5 minuta prije kraja. Vručinić dodaje još jedan važan koš s poludistance. Zadrani su do svršetka obranili skoro sve i serijom 14:7 okončali utakmicu u svoju korist.

Sandro Rašić igra sve bolje. Bio je najefikasniji s 20 koševa. Raspoloženi su bili i Šarlija sa 17, te Cvitković i Vručinić s po 13. Kod domaćina Mislav Brzoja 22 koša, ali izrazito nizak prosjek šuta za dvicu 3/11. Danko Branković je odigrao odlično pogodivši svih 6 lopti iz igre za 12 poena uz 8 skokova. Rašić i Branković su donedavni igrači Cibone kojima je odlazak u manje klubove donio korist. Furnir je na kraju promašio dosta slobodnih bacanja, kao i sve pokušaje iz velikih udaljenosti koji su mogli donijeti promjenu. Sonik je s 3-1 pri vrhu, a Furnir s 1-3 u donjem dijelu tablice.

ŠIBENKA – HERMES ANALITICA 90:64

Šibenka lakše igra kod kuće. Potvrdili su to protiv jedine ekipe koja dosada nema pobjedu u HT Premijer ligi. Već u prvoj četvrtini momčad Dženana Rahimića stvorila je desetak koševa razlike, a u nastavku meča razlika je samo rasla.

Odličnu utakmicu odigrao je povratnik u narančasti dres Henrik Širko. Postigao je 19 koševa uz 11 skokova i 5 asistencija. Gađao je gotovo besprijekorno 8/11 i svim tim činjenicama osigurao status najkorisnijeg igrača 4. kola. Milija Miković očito uživa u Šibeniku. Zabio je 20 uz 7 skokova, a ovoga puta nije forsirao niti Amerikanac Freeman koji je za 15 koševa ispucao samo 8 lopti. Uz to je imao 8 skokova i 5 asistencija, ukupnim brojkama dakle sasvim blizu najboljem Širku. Takav je trojac bio dovoljan za ekipu iz Zageba koja nastavlja stazama poraza prije pojave korona virusa kada su bili uvjerljivo posljednji. Hermes mora hitno reagirati, ako ima financijske i druge snage. Samo 3 momčadi u našem prvenstvu imaju pobjedu više, a to su Furnir, Vrijednosnice i Alkar. Svi ostali nakon samo 4 utakmice bježe dvije ili više pobjeda. Već po tradiciji najbolji u dresu Hermesa bio je Ante Krapić sa 17 poena i 5 skokova.

ZABOK – VROS 98:81

Perfektan start osječke ekipe u Zagorju sugerirao je tešku subotnju večer Zaboka. Vrijednosnice su naime nakon samo 7 minuta vodile s nevjerojatnih 25:10. No, slične sekvence nizale su se i u nekim prethodnim susretima. Primjerice nedavno kada su Osječani propustili 14 koševa viška protiv Splita. Zabok je tih 15 minusa anulirao već do poluvremena, a onda su oni odigrali savršeno drugo poluvrijeme pa je izostala očekivana dramaturgija izjednačenog rezultata. Presudila je zapravo završnica treće četvrtine. Zabok je kod prednosti 66:61 u zadnje dvije minute napravio seriju 12:0. 5 poena poticaja najprije donosi Damir Markota, veliko pojačanje pristiglo prije par dana, a potom su Marić i Jambrović podigli do nedostižnih visina.

Luka Tomas je kod pobjednika ponovno bio izvrstan s 20 koševa. Pogodio je čak 5 trica iz 7 pokušaja. Odlično također, u reketu, od početka sezone igra Mladen Primorac. Imao je 18 poena, 8 skokova i 5 asistencija. Zabok se fino ekipirao i ostane li Markota bit će opasni i za najbolje. U redovima Vrijednosnica opet odlični Antonio Jordano s 20 koševa i poput Tomasa ludim “tricaškim” danom. Zabio je 6 trica iz 10 pokušaja. Lijepo ga je pratio Pavao Paić sa 16 koševa i 6 uhvaćenih lopti. Prvu utakmicu za Vrijednosnice odigrao je Ozren Pavlović koji će sigurno poput Markote, biti velika vrijednost za Osijek.

ZADAR – ALKAR 91:63

Još u srijedu Zadar je lako odradio posao s Alkarom. Široke su analize već napisane, pa samo podsjetnik kako su Sinjani bili ravnopravni 17 minuta. U tom trenutku Mandalinić je izjednačio na 30:30, ali je Zadar do poluvremena sa 7:0 stekao komforniju situaciju. Kasnije je razlika u kvaliteti došla do izražaja. Domaćin je u trećoj četvrtini bio bolji s 33:19. 22 koša i 10 skokova Australca Dominica Gilberta, Vuković i Junaković dodali su po 13 poena. U Alkaru je najviše zabio Ivan Vučić. Uz 15 koševa, skočio je uspješno 7 puta.