HT Premijer liga

HT Premijer liga (13. kolo): Veliko slavlje Zadrana u hrvatskom derbiju

Derbi 13. kola HT Premijer lige pripao je košarkašima Zadra. Rezultatom 79:77 u dvorani Krešimira Ćosića bili su bolji od Cibone.

Zadar je odlično krenuo u susret te je u trećoj minuti bilo 8:0 za domaći sastav. Vratila se Cibona s pet uzastopnih koševa Ramljaka te je vrlo brzo rezultat glasio 10:9 za igrače iz Krešinog doma. Na isteku prve dionice 15 je imao Zadar, a Cibona 14.

Tri minute ostale su do isteka prvog djela gosti su vodili 25:31. Zadar se pribrao i na poluvremenu je vodio 40:37. Tricom Gilberta Zadar je u dvadeset šestoj minuti imao prednost 55:48. Uoči posljednje četvrtine bilo je 62:61 za domaćina.

Imali su gosti vodstvo 69:72 pet minuta prije kraja te 76:77 u zadnjoj minuti. Ivanov je pogodio jedno od dva bacanja za 77:77. Cibona je propustila realizirati napad, Allen je pogodio za 79:77 samo 2,6 sekundi prije kraja. Katić je nakon minute predaha uzeo loptu, pucao je za tri i promašio te su pobjeda i prvo mjesto na ljestvici ostali u Zadru.

U dresu Zadra Bryon Allen ubacio je 18, a Dominic Gilbert 16 poena, dok je kod Cibone najviše 17 dao Toni Katić.

Krešimir Ljubičić, igrač Cibone: „Koštalo nas je previše izgubljenih lopti, loš šut za tri poena i loša zatvaranja četvrtina. Čestitam ekipi Zadra na pobjedi i našim dečkima što su dali sve od sebe.“

Ivan Velić, trener Cibone: „Čestitao bih Zadru, zasluženo su dobili utakmicu. Mi smo imali velikih šansi večeras i nismo ih iskoristili… Svako zatvaranje četvrtine je bilo dosta loše, poluvrijeme pogotovo. Treća četvrtina plus dva pa dozvolimo koš-faul, pa onda nakon svega se Zadar nagradi i dobije nas s tim zadnjim šutom. Tako da s te strane ne mogu biti zadovoljan, s tim ritmom, kako smo igrali i ne mogu biti zadovoljan s brojem izgubljenih lopti, to je bio užas. Imati egal utakmicu na jednu loptu, to je znak da smo ipak igrali bez obzira što smo bili loši u šutu za tri poena. Taj šut je bio očekivan, pogotovo kad znamo da Kovač nije mogao igrati, Gibson je osjetio bol u rebru, a to su naša dva najbolja šutera i Badžim koji je tek stigao i odradio dva treninga i ne može se očekivati od njega da bude u nekom ritmu.“

Dominic Gilbert, igrač Zadra: „Nismo igrali našu najbolju utakmicu, ali dobro je da smo je izvukli na kraju.“

Danijel Jusup, trener Zadra: „Na početku utakmice bili smo dosta svježi, rastrčani i agilni i imao sam osjećaj da smo dosta dobri, međutim to nije trajalo dugo i dosta teško mi je i pogoditi zašto. Već neko vrijeme imamo malo problema s tim ozljedama i neki igrači se troše više no što trebaju i to dođe na naplatu. Nakon svega nama je jako stalo do toga da pobjeđujemo, Cibonu u hrvatskom prvenstvu itd. tako da to samopouzdanje nam definitivno treba, jer kada se dobije utakmica onda je lakše igrati sljedeću bez obzira protiv koga igraš… Malo je teško jer nemamo onaj ritam i trčanje i mislim da nam Martin Junaković fali. To je igrač koji može izuzetno dobro povući u obrani i igrač koji može ekipu povući da se dobiju ti lagani poeni. Nema ga već tri tjedna tako da ustvari ovo treba preživjeti, nije nimalo jednostavno.

Sretan sam zbog pobjede, čestitam igračima i još jedanput se zahvaljujem publici, jer kad se napravi ta sinergija kao što je bila u zadnje dvije utakmice, onda imamo šanse i možemo dosta.“

KK Zadar, Foto: Zvonko Kucelin