HT Premijer liga

🏀 KOLUMNA: Cibona i Zadar izjednačeni uoči velikog derbija na Višnjiku u četvrtak, Alkar stigao i do 6. pobjede

Cibona, Zadar i Split uzeli bodove u tijesnim završnicama na gostovanjima kod Osijeka, Škrljeva i Gorice. Alkar kao gotovo nikada dosada ima 6 pobjeda i drži 6. mjesto. Uoči posljednjeg kola u 2019. godini Cibona i Zadar drže vrh s jednim porazom i srest će se u četvrtak navečer u Zadru. Slijede analize, procjene, komentari viđenoga ovog tjedna…

GORICA – SPLIT 81:87

Neizvjesna utakmica u Velikoj Gorici i prema sličnom scenariju kao i na startu prvenstva na Gripama pobjeda Splita. Nakon velikih promjena u klubu i dolazaka novog trenera Ivice Skelina i sportskog direktora Vedrana Vukušića ekipa je na terenu s manje ili više uspjeha kontrolirala situaciju. Imali su u ključnim trenucima stabilne i raspoložene ljudu u igračkim figurama Matea Kedže i Tonija Perkovića i nose važne bodove u Split kojima skaču na treću poziciju. Domaća je momčad vodila s 21:16, ali je do poluvremena gost imao 8 koševa razlike. Razdoblje je to odlične igre Perkovića i Gabrića koji su postigli gotovo sve koševe u drugoj četvrtini. Majcunić i Mazalin zaslužni su za novo izjednačenje, a Kapusta zabija za posljednje vodstvo 57:56. Tada je sjajno odigrao Kedžo. Nekoliko za njega tipičnih akcija 1 na 1, s okretom i skok šutom s 3 ili 4 metra. Svi ti pokušaji bili su neobranjivi i Split je stekao zalihu koja će mu u završnici donijeti samopouzdanje. Na tom valu stvorili su desetak razlike. Istina 90 sekundi prije kraja još jedna prijetnja, smanjila je Gorica na 77:74, ali je presudio Perković i bodovi zasluženo odlaze Splitu. Toni Perković je zaista odigrao fenomenalnu utakmicu. Ubacio je 29 koševa uz 4 skoka i 4 asistencije. Istina izgubio je 8 lopti, ali je pogodio 5 od 8 trica. Gabrić i Kedžo dodali su 12, Marčinković 11. Kod Gorice Mazalinova dobra partija, sada i u kontinuitetu. 13 koševa i 8 skokova. S 15 minuta igre i 9 koševa predstavio se Gospić u novom dresu Gorice, a za Split je konačno nakon duge ozljede zaigrao Maj Kovačević. Uzbudljivo popodne u Velikoj Gorici i splitski bodovi za 3. mjesto.

VROS – CIBONA 87:99

Još jedna odlična i uzbudljiva utakmica u Osijeku i s obzirom na tijek događaja previsoka Cibonina pobjeda. Gosti su istina vodili cijelo vrijeme, ali su žilavi igrači Domagoja Kujundžića stalno potencirali dramatiku susreta i možda su uz višak sretnih okolnosti mogli i više. Samo 3 minute prije kraja još je bilo 3 razlike za goste 83:80, a Cibona je tek tada slomila otpor ekipe koja je i ovu utakmicu odigrala praktički sa 7 igrača. Cibona je kvalitetnim otvaranjem i vodstvom 12:0 sebi osigurala komfor lagodnijeg pristupa. Vrijednosnice su hvatale, spojivši se brojkama s Cibonom u trećem dijelu. Dapače uspjeli su domaći košarkaši i preskočiti prvaka i povesti sa 63:62. Međutim lebdjelo je u zraku kako bi Cibonina širina i domaći kadrovski deficit mogli presuditi. Zamor materijala u punom smislu nastupio je ipak tek u posljednje 3 minute. Cibona je tada lako i bez otpora dolazila do realizacija i uoči derbija sa Zadrom ostaje na 1. mjestu. 3 sjajne napadačke opcije imala je Cibona u Osijeku. Svi iznad 60% šuta. Ivan Novačić 22 koša i 8 skokova, Filip Bundović 20 poena, a Josip Bilinovac je u 18 koševa ugradio šut 7/7. Nije igrao Roko Badžim koji je u četvrtak potpisao za Cibonu. S druge strane već po tradiciji petorica u Osijeku s više od 10 koševa, a i Buljević s 9 blizu. Lovre Bašić opet je gurao u dvije dimenzije 18 koševa i 8 asistencija, Andrija Ćorić je ubacio 14 uz 9 skokova. Očekivano odličan otpor Vrijednosnica koji je ipak nedovoljan za Cibonu.

SONIK PUNTAMIKA – ALKAR 64:74

Sinjska renesansa je možda presnažna definicija onoga što u ovom prvenstvu demonstrira Alkar. Ali i malo patetike je dozvoljeno jer ne pamtimo kada su Alkari nakon 12 kola imali omjer 6/6 i držali 6. mjesto. Pored toga pobjegli su iz tračnica konstrukcije kako su domaća momčad i kako samo u Sinju mogu pobijediti. Uzeli su u posljednja 2 kola dvije pobjede na strani, a dobiti u Jazinama nije mala stvar. Tu je prošlog tjedna pao Split, a Sonik je prijetio i Zadru i Gorici. Platforma za pobjedu gosta sagrađena je nakon potpuno izjednačenih 25 minuta. Kod vodstva 46:45 Alkar je  u zadnje dvije minute treće četvrtine ostvario seriju 9:1. Špraljinim poenima već duboko u završnici Sonik je smanjio na 59:56, ali Vučić tricom i Brocić donose gostu sigurnost i mir što se potom prelilo u bodove. Nick Neal je tradicionalno prvo sinjsko ime i ovoga puta s 19 koševa prvi strijelac, ali je gađao slabije no inače pa ćemo Hrvoja Vučića pretvoriti u igrača utakmice jer je ubacio 17 uz 7 skokova. Marić, Brocić i Jacović donose širinu ovom sastavu i svako po desetak poena. Nije bilo odličnog Pralije kojeg muče prepone. Sonik Puntamika je podbacila u preciznosti šuta. Forsirali su tricu koja ih je izdala. Skroman postotak 6/34 će to potvrditi. Najbolji je bio Petar Marić, novak koji je prije par dana došao iz Zadra s 15 poena. Iskrene čestitke Alkaru i njihovom “eksplozivnom” treneru Milačiću na obavljenom u prvoj trećini prvenstva.

HERMES ANALITICA – ŠIBENKA 62:88

Teško je pisati o susretima koji su praktički riješeni prije podbacivanja lopte. Rekosmo ako se Hermes Analitica ne pojača neće moći ovim kadrom očuvati status u prvom klupskom razredu. U istom su sastavu i protiv Šibenke nisu imali mrvicu šansi. Na poluvremenu su gosti imali 20 koševa razlike, te su u nastavku smanjili gas. Kako nije bilo braće Ivišić, talentiranih šesnaestogodišnjaka, šansu je dobio Ivan Živković i ubacio prve poene u HT Premijer ligi. Prva šibenska petorka odigrala je oko 20 minuta i svi su ubacili bar 12 koševa. Lijepo se u novom dresu predstavio Ivan Vraneš pojačanje iz Gorice. Startao je s “double double” učinkom od 16 koševa i 15 skokova. Isto kao Tonko Vuko s 12 koševa i 10 skokova. Julijan Rajić je bio najuspješniji u Hermesu s 19 poena. Hermes u nastavku prvenstva igra još jednu utakmicu kod kuće. Opet jako teška misija protiv osječkih Vrijednosnica, dok Šibenka dodatno može popraviti svoj status domaćom pobjedom protiv Sonik Puntamike.

ZABOK – DUBRAVA FURNIR 99:66

Još jedan ogled 12. kola riješen u ranoj fazi, već početkom nastavka. Zabok je u trećoj četvrtini ubacio 31, a primio 10 koševa, pa je veći dio drugog poluvremena protekao u revijalnom tonu. Dubrava je još uvijek u relativno komfornoj poziciji 10. mjesta, udaljena dvije pobjede od najvećeg konkurenta za ispadanje Hermes Analitice, a imaju i pobjedu više od Škrljeva. Zagorci polako idu prema sredini ljestvice što i jesu njihovi realni kapaciteti. Zabok je napravio očekivanu promjenu na bekovskoj poziciji. Vratio se Sven Smajlagić koji je protiv Dubrave u dvadesetak minuta ubacio 13 poena, a Mate Mandić je otišao prema Škrljevu. Luka Tomas je odigrao najbolje. Uz visokih 70% preciznosti ubacio je 22 koša. Fina uloga Šime Lisice s 19 poena, 5 skokova i 5 asistencija. Zabok je više nego itko dosada ukočio Amerikanca Christophera Hortmana koji se zaustavio na samo 5 poena, promašivši 10 od 12 lopti što je samo 16 % šuta. Bez njega šanse nije bilo. Josip Gulam i Fran Vujić zabili su po 11. Zabok će u nastavku prema Splitu, a Dubrava Furnir igra vrlo važnu utakmicu kod kuće protiv Adria Oil Škrljeva.

ADRIA OIL ŠKRLJEVO – ZADAR 72:79

Zadar je uz dosta muke uzeo bodove na gostovanju kod Škrljeva. Očekivala se lakša interpretacija uvjerljivosti, ali domaća ekipa se pojačala solidnim igračima. Na centarsku je poziciju stigao snažni 206 centimetara visoki Robertson koji je bio dobar dok je bilo snage. Donosio je dubinu i ubacio 12 koševa. Također će i nekadašnji mladi reprezentativac Mate Mandić biti koristan. Zadru je zabio 17. Bilo je i obostranih problema s ozljedama. I dalje nema Barnjaka i Vrkića, a Zadar je bio bez Junakovića i Siriščevića, dok je Marić potpisao za Sonik Puntamiku. Utakmica je bila posve neizvjesna do 35. minute kada je Zadar slomio otpor ekipe čiji kadar nije osobito širok. Škrljevo je čak vodilo u nekoliko navrata sa 7 koševa viška. U drugom poluvremenu još uvijek imaju 44:37, a zadnji je puta momčad Damira Rajkovića vodila 9 minuta prije kraja sa 62-61. U Zadru je odlično odigrao Domagoj Vuković s 19 koševa i 6 skokova. Allen i Ivanov po 14 koševa. Dominik Mavra slabijeg šuta, ali sa 6 asistencija. Očekivana pobjeda Zadra izborena na težak način kao predigra velikom derbiju s Cibonom u četvrtak navečer u dvorani Krešimira Ćosića kada će se susresti dvije ekipe s vrha koje imaju omjer 11-1