FAVBET Premijer liga

HT Premijer liga 19. kolo: Alkar za povijest, nakon Cibone pao je i Zadar

ALKAR – ZADAR 88:86 (17:12, 21:18, 24:26, 16:22, 10:8)

Košarkaši Alkara su večeras u Sinju nakon produžetka pobijedili aktualnog prvaka Hrvatske Zadra 88:86. Tako su Sinjani u turbulentnoj sezoni u kojoj se grčevito bore za ostanak uspjeli srušiti i Cibonu u Zagrebu i Zadra u Sinju.

Iznenađenje u Sinju. Nakon pobjede nad Cibonom u Zagrebu, Alkar je skinuo još jedan veliki “skalp”, onaj zadarski. Nakon uzbudljive i neizvjesne utakmice, igrači trenera Krstića nadjačali su, nakon produžetka, prvenstvene lidere slavivši 88:86. Sinjani su uspjeli ono što im je za dlaku izmaklo u susretu istih protivnika u Zadru u prvom dijelu prvenstva. Domaći  su gotovo cijeli susret bili bolji protivnik i imali prednost, često i dvoznamenkastu. No u samoj završnici su, ne samo prosuli vodstvo nego i bili na rubu sigurnog poraza. Ipak imali su sjajnog McGlynna koji je sretnom trojkom odveo utakmicu u produžetak.  A tu se momentum vratio na sinjsku stranu i odveo ih do velike i važne pobjede.

Na samom  otvaranju utakmice obje su momčadi  bile poprilično napadački indisponirane. U prilog tome ide rezultat 4:2 nakon 5 minuta igre. U drugom dijelu prve dionice profunkcionirao je sinjski napad. Alkar je serijom od 10-0 poništio deficit od tri koša i na prvi predak otišao s prednošću od pet koševa (17:12). Početkom druge četvrtine gosti hvataju priključak, te u dva navrata broje i prednost od dva koša. No Sinjani se ne daju i preko McGlynna preuzimaju vodstvo i na odmor odlaze sa plus 8 (38:30) .Dalekometni paljbu iz prvog dijela sinjski je Amerikanac prenio i u nastavak pa tako u 22. minuti bilježimo velikih +14 za Alkar (46:32). Da rezultatska dubioza po goste ne ode u nenadoknadivu pobrinuo se Carter koji je individualnim rješenjima zadržao priključak i omogućio svojoj momčadi da u zadnju dionicu uđu sa samo šest koševa zaostatka (62:56). Iako značajno oslabljeni za vrlo bitnog Krstanovića, koji je izvrnuo skočni zglob, Sinjani ne popuštaju ni u posljednjoj četvrtini i četiri minute prije kraja imaju 11 koševa viška nakon Putnikovog slobodnjaka. Tada, vrlo vjerovatno svjesni velike prilike koja im se pruža, domaći upadaju u kreativnu napadačku rupu. Zadrani najprije serijom 9:0 hvataju priključak, a potom vezanim trojkama kapetana Mavre 59 sekundi prije kraja odlaze na 73:77, kompletiravši seriju od nevjerojatnih 17:2. U momentu kada su šanse domaćih da se izvuku iz izgubljene situacije bile mizerne ponovo se ukazuje sjajni McGlynn. On iz drugog pokušaja, pogađa trojku za 78:78 na 18 sekundi prije kraja. Tu se Sinjanima, inače dežurnim ligaškim pehistima, konačno osmjehnula sreća jer se lopta odbila visoko od obruča i potom poput šila proparala mrežicu. Zadrani su imali zadnji napad ,ali Carterov pokušaj nije pogodio cilj pa se ušlo u produžetak. U dodatnih pet minuta igralo se koš za koš s blagom prednošću na strani Zadrana. Imali su gosti u posljednjoj minuti +1 i napad, ali ga nisu realizirali. Za razliku od McGlynna koji 27 sekundi prije kraja svojom sedmom trojkom dovodi Alkar u vodstvo 86:84. Carter potom pogađa dva slobodnjaka i poravnava. Zadnji napad Sinjana gosti presijecaju prekršajem na Vučiću. Domaći kapetan mirno ubacuje, pokazat će se ključna, slobodna bacanja. Naime, u posljednjem zadarskom napadu Carter se odlučuje za solo akciju koja završava nepreciznim pokušajem za tri, pa je zasluženo slavlje na parketu i tribinama sinjske dvorane moglo početi.

Pobjeda Sinjana je još vrijednija ako se zna da su nastupili bez ponajboljeg igrača Dominica Gilberta, koji je na treningu ozlijedio skočni zglob. No zato su domaći ljubitelji košarke imali prilike upoznati novo Alkarovih igračko osvježenje u liku francuskog krilnog igrača Romaina Louiserrea.

Prvo ime u sinjskim redovima, ali i cijele utakmice bio je Patrick McGlynn koji je ubacio okruglih 30 koševa. Uz njega je jedini dvoznamenkasti još bio Viktor Šarić s 13 koševa. Vrijedan isticanja je i Karlo Lukačić sa all around učinkom od po 7 koševa i skokova i 6 asistencija.

Kod Zadrana od šestorice dvocifrenih, najviše su ubacili Justin Carter i Martin Junaković, svaki po 18 koševa.

Vladimir Anzulović:

‘Čestitke ekipi Alkara na kojoj se vidi da su dobili novi polet dolaskom novog trenera. Zasluženo su pobijedili, a naš loš pristup djelom naravno ide i na preboljelu koronu ali niti malo ne umanjuje pobjedu Sinjana.’

Dominik Mavra:

‘Čestitke Alkaru, bili su stvarno jako dobri večeras, a mi smo bili u nekim svojim problemima radi puno putovanja, ali ovo je za nas nedopustiv poraz. No pobjeda Alkara bila je stvarno zaslužena večeras.’

Patrick McGlynn:

‘Danas smo odigrali jako dobru utakmicu. Zadar je odlična ekipa koja je među prve tri ekipe, a mi smo se trebali skupiti i bez Gilberta odigrati ovaj susret. Odigrali smo odličnu obranu pogodili nekoliko važnih šuteva i vrlo jakom igrom došli smo do pobjede!’

Vladimir Krstić:

‘Čestitam svojim igračima za nas je velika stvar pobijediti Zadra u Sinju! Odigrali smo jako dobru obranu, nažalost dogodio se nekakav black-out u zadnjoj četvrtini, izgubili smo nekoliko lopti i smanjena petorka Zadra nam nije odgovarala. Međutim, McGlynn nas je sa nekoliko svojih šuteva vratio i takoreći sretnim šutom uveo nas u produžetak u kojem smo igrali s njima s niskom petrokom i na kraju mogu reći zasluženo pobijedili.’