Drugo kolo HT Premijer lige donosi nam prvi veliki derbi ovosezonskog izdanja HT Premijer lige. Na Gripe nakon serije od osam uzastopnih poraza od Splita u službenim utakmicama, od kojih se sedam dogodilo u prošloj sezoni, dolazi Cibona.
Kroz pripremno razdoblje i dominantnom prezentacijom na otvaranju sezone u Sinju Cibona je pokazala da njena mlada momčad pod vodstvom trenera Vladimira Jovanovića spada među favorite u borbi za naslov prvaka. Motiv je velik, Cibona napada dvadesetu titulu. Split je, s druge strane, dosta kasno posložio momčad, a s novim trenerom Srđanom Subotićem stigle su i novosti u trenažnom sustavu. Poraz u prvom kolu od Cedevite Junior u ovom susretu stvara im dodatni pritisak, jer nitko ne želi otvoriti ligu s 0-2, posebno ne momčad koja spada u najuži krug onih čije su ambicije sam vrh hrvatske košarke. Ova je utakmica na rasporedu u ponedjeljak 27. rujna s početkom u 20 sati uz izravan prijenos na Arena Sport televiziji.
U subotu, 25. rujna na rasporedu su četiri utakmice 2. kola, od kojih tri započinju u 18 sati.
KK Adria Oil Škrljevo – Foto: Marin Sušić/HKS
Branitelj naslova Zadar gostuje kod Adria Oil Škrljeva. Od uloge favorita pobjeći ne može. Ove dvije momčadi su se sastale u pripremnom susretu i tek su nijanse prelomile susret na zadarsku stranu. No, službena utakmica donosi jedan posve drugačiji naboj pa valja vidjeti tko će se bolje snaći u ‘ozbiljnijim okolnostima’. Zadrani su sačuvali okosnicu momčadi iz prošle sezone. Ivan Perinčić kao novi trener, nije novo lice u svlačionici. U prošloj sezoni bio je pomoćnik Veljka Mršića te često samostalno vodio momčad zbog Mršićevih izbivanja uzrokovanih zdravstvenim problemima nakon zaraze koronavirusom. Dario Drežnjak, Uroš Luković i Kevon Harris su novopridošli igrači dovedeni kao zamjene za Chinanua Onuakua, Juru Planinića i Kodija Justica koji su, svatko iz svoji razloga, napustili klub. Adria Oil Škrljevo u sezonu ulazi sa znatno izmijenjenim, ali vrlo konkurentnim sastavom slaganim za paralelno igranje HT Premijerlige i Alpe Adria Cupa. Ako je suditi prema igri u 1. kolu domaćeg prvenstva odlazak sjajnog centra Arkima Robertsona neće se ni osjetiti jer je u gostujućoj pobjedi protiv Furnira briljirao Taylor Adway. Škrljevo ima stabilnost u plovidbi premijerligaškim vodama kroz koje ih godinama uspješno vodi kormilar Damir Rajković. Liga za prvaka je njihova realnost, a posloženi roster obećava i poneko iznenađenje tijekom sezone.
Davor Konjević – KK Gorica – Foto: Milan Balaban/GKK Šibenka
Gorica je nakon uvjerljive igre i gostujuće pobjede protiv Šibenke na Baldekinu domaćin Alkaru. Josip Sesar ponovno na raspolaganju ima momčad za gornji dom HT Premijer lige. Unatoč velikim zahvatima u momčadi, trenerski pečat je isti. Gorica igra dopadljivu košarku koju će ove sezone prezentirati i u Alpe Adria Cupu. Alkar će s novim trenerom Markom Trninićem sigurno rasti kroz vrijeme. Težak raspored na otvaranju prvenstva im ne ide na ruku jer ih nakon domaćeg susreta s Cibonom čeka ovo teško gostovanje kod još jednog izrazitog favorita. Jedno je sigurno, iz svake akcije, napadačke i obrambene, Alkar će izvlačiti ono najbolje. Klub je to koji njeguje takav pristup košarci, s trenerom koji svaku priliku koristi za podučavanje i napredovanje.
Pavle Marčinković – KK Sonik Puntamika – Foto: KK Vrijednosnice Osijek
Susjedski dalmatinski derbi u Jazinama igraju Sonik Puntamika i Šibenka. Obje momčadi su doživjele velike promjene u rosterima, novi su i treneri, Stipe Kuliš i Damir Milačić, a povezuje ih i činjenica da su u sezonu krenuli s porazima. Sonik je teško stradao kod Vrijednosnica Osijek, Šibenka imala dobre i borbene trenutke u domaćem porazu od Gorice. Obje ekipe žele iskupljenje za rezultate ostvarene u prvom kolu. Premda su utakmice živi procesi u kojima detalji mogu odrediti smjer kretanja rezultata, čini se kako je upravo u ovom srazu realno očekivati dosta neizvjesnosti.
Đorđe Topolović – KK Vrijednosnice Osijek – Foto: KK Vrijednosnice Osijek
Isto vrijedi i za ogled Zaboka i Vrijednosnica Osijek koji se sastaju u subotu u 19 sati. Vrijednosnice su se između dva kola dodatno pojačale, stigli su Kuany Ngor Kuany i Mladen Grušanović, pa nakon uvjerljive pobjede protiv Sonika s velikim očekivanjima dolaze u Zagorje. Obje momčadi imaju nove trenere, Zdravko Radulović je preuzeo momčad Zaboka, Marko Mandić Brokere, puno je i novih igračkih imena te je potrebno strpljenja i vremena dok se slika mogućnosti i realnih dosega ovih momčadi iskristalizira.
KK Cedevita Junior – Foto: Marin Sušić/HKS
Cedevita Junior u nedjelju 26. rujna u 19 sati dočekuje ekipu Furnira. Mlada ekipa Damira Mulaomerovića pred sobom ima težak, a to je potvrda dobre igre i pobjede nad doprvakom Hrvatske Splitom na otvaranju sezone. Dubravaši traže iskupljenje za domaći poraz od Škrljeva. Sigurno je da u svojim redovima imaju igrače koji ih prema tom cilju mogu i povesti.
Tekst: Branko Tabak
Foto naslovnica: Marin Sušić