FAVBET Premijer liga

KOLUMNA: Cibona, Zadar i Gorica lagano do bodova. Paić donio pobjedu Vrijednosnicama protiv Alkara…

Cibona i Zadar lako su u gostima odradili potencijalne mine Sonik Puntamiku i Zabok. Gorica nakon povratka s puta lako nadvisila Hermes. Košem Paića 5 sekundi prije svršetka Osijek je pobijedio Alkar, a bilo je tijesno i u Šibeniku gdje je domaćin ipak kontrolirao situaciju protiv Furnira. Odgođena je utakmica između Škrljeva i Splita. Robert Kujundžić i Milija Miković podijelili status MVP kola. U nastavku opširnije o svemu…

GORICA – HERMES ANALITICA 97:65

Očekivano trening utakmica za Goricu. Hermes Analitica nažalost ne može više prijetiti skoro nikome, a pogotovo ekipi iz TOP 4. Josip Sesar je rastrčao cijeli roster, a najveći broj minuta – oko 23 – dobio je igrač koji ih je skupio najmanje ove sezone, a to je Emil Savić. Petnaestak razlike na poluvremenu i nešto snažniji udar u trećoj četvrtini bio je dovoljan Gorici za nove bodove. Najefikasniji je bio Krešimir Ljubičić koji je u 18 minuta postigao 18 koševa. Ozren Pavlović je dodao 14, a iznad 10 su išli i Mate Kalajžić i Lovro Mazalin koji su ubacili po 12. Gorica već okrenuta srijedi i gostovanju u Domu Dražena Petrovića kod Cibone. U Hermes Analitici 16 koševa postojanog Ivana Svobode.

SONIK PUNTAMIKA – CIBONA 63:89

Slično kao i u utakmici prije mjesec dana na istome mjestu u Jazinama, Cibona je nadvisila Sonik Puntamiku pojačanom razinom angažmana i kvalitete početkom drugog poluvremena. Prvo je bilo prilično tvrdo. Gosti su ubacili samo 35 poena, ali je problem što su Zadrani zabili 7 manje. Nastavak je lako pripao Ciboni, a njihov trener Jovanović isprobao je različite varijante. Samo je Drežnjak igrao iznad 25 minuta, a Novačić je ubacio 16 poena. Pratili su ga centri Planinić i Branković koji su dodali 15 i 14, iskoristivši situaciju u kojoj je Cvitković s druge strane igrao samo 12 minuta. Cibona je uzgred imala 15 skokova više. U Sonik Puntamiki najviše je prikazao Sandro Rašić. Mladi i donedavni Cibonin igrač ubacio je bivšem klubu 13 koševa uz 3 trice. 14 je postigao Daniel Zovko. Sonik Puntamika uskoro igra presudne utakmice za 5. mjesto, a Cibona će u borbu za vrh. U srijedu im stiže Gorica.

ZABOK – ZADAR 61:93

Zadar je s kamatama uzvratio Zaboku za nedavni poraz na domaćem parketu dvoranI Krešimira Ćosića. Početak je uvjetovao brzi raspad sistema domaće ekipe jer je Zadar poveo s nestvarnih 16:0.  Gost su tako već do poluvremena stekli 25 koševa viška pa je jasno kako smo ovoga puta ostali lišeni elemenata dramatike. Zadar je zaista u teškom ritmu. Često spaja dvije utakmice u 2 dana i logično je da na neki način pate, te su trenutačno daleko od prave forme. Subota u Zagorju to nije pokazala, ali jasno je kako hvataju pravi ritam. U padu su njihovi Amerikanci Onuaku, Justice, pa čak i Carter. Razlozi razni, bilo je i ozljeda, ali stižu odlučujuće utakmice, oporavio se i trener Veljko Mršić i vjerojatno će i igra biti bolja. Svih 12 u gostujućim redovima ubacilo je barem 3 poena, a petorica su išla iznad 10. Najkorisniji su bili Palokaj i Vuković s po 11 poena, s tim da je Palokaj dodao 6 asistencija, a Vuković 6 skokova. Zaboku se vratio Tomas, ali je promašio sve lopte iz igre. Worku je svom klubu s početka sezone zabio 16, a ponovno je dobro – barem u napadu – odigrao mladi Luka Krajinović koji je imao 11 koševa i 5 asistencija.

VRIJEDNOSNICE OSIJEK – ALKAR 83:82

Pavao Paić je junak utakmice. Kao što Ljermontov kaže “Junak našeg doba”. 5 sekundi prije kraja Paić je zabio za pobjedu, a potom uhvatio loptu pod košem nakon promašaja Kučana. Puno toga je propustio Alkar, a posljednja dionica utakmice to će najjasnije potvrditi. Naime, Sinjani su 9 minuta prije kraja vodili sa 71:60. Dvije minute prije svršetka situacija je za goste još uvijek obećavajuća. Echols je zabio za 79:76. Slijedi trica Lisice, polaganje Porobića i pobjednički Paićev koš. Alkar je zaista mogao stajati daleko bolje na ljestvici, ali su nekoliko utakmica gubili doista u posljednjim trenucima. Osijek se tako izjednačio na tablici sa Sinjanima. Obje momčadi imaju 8 pobjeda, ali su nakon petka u još sigurnijoj zoni, jer nakon poraza Furnira u Šibeniku, Osijek i Alkar momčadi iz Dubrave bježe 3 pobjede i sve su dalje od nelagodnih kvalifikacija za ostanak u ligi. Osijek je ponovno igrao praktički sa šestoricom, a sjajne su utakmice odigrali Paić i Kujundžić. Paić 24 koša i 5 skokova, a Kujundžić 21 poen i 6 uhvaćenih lopti. Lakić je odigrao svih 40 minuta, a Kujundžić 39. U Alkaru 22 poena i 8 asistencija Amerikanca Echolsa.

ŠIBENKA – FURNIR 96:92

Utakmica iz davnina… Praktički obje ekipe na 100 postignutih poena. Šibenka je tijesno dobila, ali se ne može reći da u posljednjoj četvrtini nisu imali potpunu kontrolu. Furnir je u jednom trenutku smanjio na 83:80, ali su Bašić i Šarić usmjerili usmjerili domaći brod k mirnom moru. Izostala je ona konačna dramatika, pa tako i šansa da Furnir ostane u igri kako izbjeći pretposljednje mjesto. Ovako, sada im Osjećani i Sinjani bježe 3 pobjede i dodatne kvalifikacije za ostanak u ligi su realnost. Jedino ako se čudom ne probudi Hermes koji je zadnji i kasni 2 koraka u odnosu na momčad iz Dubrave. Treneri su počeli zaboravljati najmlađe pa su tako Miković, Širko, Freeman i Šarić na parketu bili između 35 i 40 minuta. Crnogorac Miković čak svih 40. Poletarci Pleadin i Gulin po 10 i 8 minuta. Miković je u punoj minutaži imao 25 koševa i 7 skokova. Širko 20 koševa, Šarić 16. U Furniru nevjerojatne brojke Amerikanca Andre Isabella koji je na Baldekinu ostvario “triple double” učinak. Isabell je ponudio rekordne brojke. Zabio je 37 koševa uz šut (14/19), te je dodao 10 skokova i 10 asistencija. Šteta što taj učinak nije moguće titulirati MVP učinkom, zato što je njegova ekipa poražena.