FAVBET Premijer liga

FOTO HT Premijer liga (20. kolo): Veliko slavlje Zaboka protiv Splita

Velika pobjeda košarkaša Zaboka. U utakmici 20. kola HT Premijer lige Zabok je na svom parketu slavio protiv Splita u uzbudljivoj završnici rezultatom 92:88. Ovo je četvrto uzastopno slavlje Zaboka i dokaz da ova momčad igra fantastičnu košarku.

Krenulo je kao iz snova u Zabok. Već u 4. minuti na semaforu je stajalo 10:4, a zahvaljujući sjajnom i raspoloženom Worku Zabok u 7. minuti ima već 13 koševa viška (20:7). Gosti nisu mogli odgovoriti na brzu igru Zaboka koji je nakon zakucavanja Maričevića imao velikih +14 (25:11) na ulasku u 10. minutu, da bi Worku sa sirenom pogodio za 27:14. Bio je to njegov već 13 koš.

Zabok je drugu četvrtinu otvorio tricom Jambrovića (30:14), a najvećih +17 (33:17) domaći imaju nakon trice Gabriela Marića u 12. minuti. Gosti su se u završnici druge četvrtine uspjeli spustiti koševima Baje i Ukića na -9 (46:37), no u prvom dijelu fenomenalni Worku pogađa tricu sa sirenom za +12 (49:37) prije odlaska na “veliki odmor”.

Gosti u nastavku pojačavaju obranu, u 23. minuti Perković veže dvije trice i Split se približava na -5 (54:49). Domaće redove tricom budi Petar Marić, ponovno se budi Worku i Zabok u 25. minuti ima lijepih 14 koševa viška (63:49). No u zadnje tri minute zahvaljujući Lukoviću, Baji i Ukiću Split se spušta na 71:65.

U posljednjih deset minuta Splićani su dodatno podignuli angažman u obrani, a u napadu su se u potpunosti razigrali Luković i Perković. Zabok je i brzo ušao u bonus, što su gosti vješto koristili. Split se potpuno vraća u igru u 36. minuti kada Ukić pogađa tricu za 78:78, a nakon koševa Lukovića s linije slobodnih bacanja i trice Perković tri i pol minute prije kraja utakmice na semaforu stoji 78:83. Malo je tko vjerovao da Zabočani imaju snage za preokret. Stvari je u svoje ruke preuzeo kapetan Antonio Črnjević. Nakon četiri njegova ubačaja Zabok se približava na 82:83, nakon čega tehničku grešku dobiva trener Skelin, pa Petar Marić s linije slobodnih bacanja vraća stvari na novi početak (83:83), 2 minute i 36 sekundi prije kraja utakmice. Na ulasku u zadnju minutu važnu tricu postiže Črnjević (88:85), ali 33 sekunde prije kraja na drugoj strani istom mjerom uzvraća Perković (88:88). Samo 20 sekundi prije kraja Črnjević pogađa za 90:88, Perković promašuje tricu četiri sekunde prije kraja, Čampara radi brzi faul na Črnjeviću koji je precizan s linije slobodnih bacanja za konačnih 92:88 i veliko i zasluženo slavlje Zaboka.

Najefikasniji u redovima domaćih bio je Eyassu Worku koji je ubilježio 31 koš uz 3 skoka i 4 ukradene lopte. Kapetan Antonio Črnjević pridružio je 16 uz 4 skoka i 3 asistencije, Patrik Jambrović 14 uz 4 skoka i 5 asistencija, a Petar Marić je uz 11 koševa ubilježio 3 skoka i 4 asistencije. Kod gostiju prvo ime Marko Luković s 21 košem, Toni Perković pridružio je 15 koševa uz 5 skokova i 3 asistencije, 15 koševa pridružio je i Darko Bajo uz 8 skokova, a istovjetan je učinak imao i Marin Marić. Roko Leni Ukić zaustavio se na 11 koševa, te po 6 skokova i asistencija.

ZABOK: Martinko, Krajinović 3, Anzulović, G. Marić 7, Tomas 8, Črnjević 16 (2-2), P. Marić 11 (2-2), Worku 29 (4-4), Maričević 4 (2-2), Jambrović 14 (4-6), Antonić, Elčić. TRENER: Ivan Tomas

SPLIT: Perković 19 (3-3), Gizdavčić, Perasović 2, Kedžo, Ukić 11, Marčinković 3, Šarić, Bajo 15 (5-5), Čampara 2, Vranković, Luković 21 (7-8), Marić 15 (5-6). TRENER: Ivica Skelin

Marko Luković, igrač Splita: “Čestitke momčadi Zaboka na stvarno zasluženoj pobjedi. Momci su se što bi se reklo borili do “zadnje kapi krvi”. Nadigrali su nas u prvom poluvremenu. U drugom smo se pokušali vratiti, ali nismo uspjeli do kraja. Imamo nezgodan raspored, igramo dvije utakmice dan za danom i to obje u gostima. Trener je pokušao rasporediti minutažu svim igračima, da bi koliko toliko mogli da izdržimo dvije utakmice u visokom ritmu, ali izgleda da to danas nije funkcioniralo i idući put moramo biti mnogo bolji. Naravno prije svih odgovornost za ovaj poraz preuzimamo mi stariji igrači, no i ovi mlađi moraju dati veći učinak i svaku utakmicu moraju shvatiti ozbiljno. Nijedna utakmica u hrvatskom prvenstvu nije laka. Hrvatska liga je ozbiljna liga.

Ivica Skelin, trener Splita: “Čestitke domaćinu, mi smo slabo otvorili utakmicu, slabo smo igrali obranu prije svega u prvom poluvremenu. U drugom poluvremenu pred kraj smo se uspjeli vratiti, ali nažalost neke naše odluke i neke odluke koje su se dogodile nisu nam išle u prilog. Čestitke domaćinu, to ne umanjuje njihov uspjeh.”

Antonio Črnjević, kapetan Zaboka: “Emocije su na vrhuncu, oduševljen sam ovom pobjedom. Komentirao sam prije utakmice sa suigračima da ako se Split odmah na početku ne odvoji i ne napravi neku veliku razliku, kako bi utakmica mogla biti zanimljiva. Imali smo odličnu šutersku dionicu u prvom poluvremenu i na veliki odmor smo otišli s lijepom prednošću. Zna se da je Split vrlo kvalitetna momčad, uspjeli su se vratiti zahvaljujući našim obrambenim pogreškama. Na kraju egal utakmica, jedna lopta je presudila. Sve čestitke mojim suigračima od prvog do zadnjeg. U zadnje vrijeme imamo odličnu kemiju zahvaljujući kojoj smo ušli u seriju pobjeda.”

Ivan Tomas, trener Zaboka: “Čestitam svojim igračima na zaista lijepoj pobjedi. Naravno, utakmica je bila dosta teška. Mi smo odlično ušli u utakmicu, dosta toga je ulazilo, ali isto tako smo znali da će Split u jednom trenutku podići obranu, a kad se to dogodilo, mi smo ušli u probleme. Rekao bih da su nas oni lomili od druge četvrtine do četvrte četvrtine, ali mi smo na kraju imali malo i sreće u pojedinim trenucima, ali uspjeli smo na sve odgovoriti i postići zaista veliku pobjedu.”